Korea Południowa przygotowuje kroki prawne przeciwko Iranowi

Korea Południowa przygotowuje kroki prawne przeciwko Iranowi

Seul przygotowuje się do podjęcia kroków prawnych przeciwko Iranowi w związku z zajęciem południowokoreańskiego tankowca w Cieśninie Ormuz - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Okręt pływający pod banderą Korei Południowej MT Hankuk Chemi był w rejsie z Arabii Saudyjskiej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdy został przechwycony przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w poniedziałek i przyholowany do portu Bandar Abbas.

Podczas gdy urzędnicy w Seulu twierdzą, że szukają dyplomatycznego rozwiązania impasu, południowokoreański niszczyciel Choi Young przybył we wtorek na wody w pobliżu cieśniny Ormuz. Ministerstwo Obrony poinformowało, że obecność niszczyciela ma na celu "zapewnienie bezpieczeństwa" obywatelom Korei.

"Działania prawne są uważane za jedną z opcji, które możemy podjąć, aby rozwiązać sytuację," stwierdza w raporcie dla parlamentu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej.

Według strony irańskiej statek, który przewoził 7200 ton etanolu, naruszył protokoły środowiskowe. Właściciel statku zaprzecza.

Koreańskie ministerstwo oświadczyło, że weryfikuje kluczowe fakty dotyczące zanieczyszczenia środowiska, i sprawdza, czy statek pływał po wodach międzynarodowych czy terytorialnych oraz czy zajęcie zostało przeprowadzone zgodnie z prawem międzynarodowym.

W chwili zajęcia na pokładzie znajdowało się dwudziestu członków załogi, w tym pięciu obywateli Korei Południowej. Ambasador Iranu w Seulu, Saeed Badamchi Shabestari, powiedział we wtorek koreańskim dziennikarzom, że "wszyscy z nich są bezpieczni".

Napięcie pojawia się w chwili, gdy Teheran naciska na Seul, aby zwolnił około 7 miliardów dolarów przychodów ze sprzedaży ropy naftowej, które pozostają zamrożone w południowokoreańskich bankach w ramach zaostrzonych sankcji USA nałożonych przez administrację Trumpa na Iran.

Seulscy urzędnicy potwierdzili wcześniej, że rząd w rozmowach z Teheranem i Waszyngtonem sugerował, aby wykorzystać zamrożone pieniądze na zakup szczepionek przeciwko COVID-19 dla Iranu.

Shin Beom-chul, główny analityk w Korea Research Institute for Economy and Society, powiedział, że "zajęcie południowokoreańskiego tankowca jest posunięciem skierowanym nie przeciwko Korei Południowej, ale przeciwko Stanom Zjednoczonym". Teheran wysyła jasny sygnał, że może zdestabilizować region w każdej chwili.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie