Grupa radykalnych zwolenników Trumpa chciała porwać i zamordować gubernator stanu Michigan

Grupa radykalnych zwolenników Trumpa chciała porwać i zamordować gubernator stanu Michigan

Takie rzeczy to tylko w Ameryce. Grupa radykalnych bojowników zamierzała porwać i zamordować Gretchen Whitmer, demokratyczną gubernator stanu Michigan. Mieli jej za złe, że walcząc z pandemią koronawirusa, zamknęła im siłownie. Cała operacja miała zostać przeprowadzona jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 3 listopada.

Według śledczych z FBI, na których powołuje się BuzzFeedNews, spisek urodził się na spotkaniu, które odbyło się w małym miasteczku Ohio pod Cleveland na początku czerwca tego roku, gdzie 14 osób z całego kraju zebrało się w celu omówienia obalenia rządów stanowych w Michigan, które ich zdaniem naruszały konstytucję.

Jednym z nich był Adam Fox, 37-letni sprzedawca odkurzaczy z Grand Rapids w stanie Michigan, który uważał, że gubernator Michigan Gretchen Whitmer, jest "tyranem i suką", bo poleciła zamknąć siłownie w celu ochrony mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Członkowie grupy, którzy wcześniej komunikowali się za pośrednictwem mediów społecznościowych, doszli do wniosku, że muszą pozyskać do spisku więcej osób. Fox zaoferował, że skontaktuje się z grupą ekstremistów ze swojego stanu, znanych jako Strażnicy Wolverine, których członkowie już wcześniej planowali zabijać funkcjonariuszy policji.

Jak ustaliło FBI, w ciągu kilku miesięcy Fox i co najmniej 13 innych osób stworzyło plan porwania Whitmer i "postawienia jej przed sądem za zdradę". Przygotowując się do akcji, w sierpniu i wrześniu spiskowcy dwukrotnie udali się pod dom gubernator. W planach mieli wysadzenie mostu oraz detonowanie ładunków, by przeszkodzić służbom bezpieczeństwa w próbie odbicia Whitmer. Ostatnie ćwiczenia planowali na koniec października.

Cały plan upadł w minioną środę 7 października, kiedy FBI, współpracując z policją stanu Michigan, aresztowało spiskowców i oskarżyło ich o planowanie porwania, nielegalne posiadanie broni, działanie w gangu oraz o terroryzm.

Według raportu Instytutu Dialogu Strategicznego, organizacji zajmującej się śledzeniem ekstremizmu i dezinformacji, bojownicy do zaplanowania domniemanego porwania wykorzystali Facebooka .

Wśród 14 zatrzymanych mężczyzn oskarżonych o przestępstwa stanowe i federalne znaleźli się m.in.: Barry Croft, 44-letni mieszkaniec Delaware, który jest właścicielem firmy przewozowej, Timothy Garbin, 24-letni rybak z Michigan, Kaleb Franks, 26-latek pracujący w klinice w Waterford, w stanie Michigan, Brandon Caserta, 32-letni mechanik rowerowy i menedżer w Domino's Pizza. 

Amerykańskie media zwracają uwagę, że miesiącami wszyscy zatrzymani bezkarnie propagowali przemoc w mediach społecznościowych. Wspomniany już Adam Fox, na Twitterze często używał języka, który sugerował możliwą przemoc. Do spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i lidera mniejszości domokratycznej w Senacie Chucka Schumera, pisał 29 maja 2018 r.: "przyjdziemy po ciebie" i "idziemy po was wszystkich". Demonstrował również swoje poparcie dla prezydenta Donalda Trumpa, pisząc na Twitterze w maju 2018 r., że "Trump jest zwycięzcą, a USA nadal będą wygrywać pod prawdziwym przywództwem!".

Fox nienawidzi Demokratów, których określa jako zdrajców, przestępców, i zapowiadał, że przyjdzie dzień, w którym zapłacą za swoje zbrodnie przeciwko krajowi. "Kiedy twoja partia rozpoczyna wojnę, wszyscy zapłacicie!!!!!" napisał na Twitterze do senator Elizabeth Warren w 2018 roku.

Na trop grupy FBI wpadło dzięki informatorowi, który funkcjonował na zamkniętym forum internetowym, na którym Fox i członkowie jego grupy umawiali się na wspólne "ćwiczenia terenowe" przed planowaną akcją porwania gubernator Michigan.

Ostatnio edytowane piątek, 09 październik 2020 10:55
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie