Turcja radykalizuje indyjskich muzułmanów

Turcja radykalizuje indyjskich muzułmanów

Służby specjalne Indii opracowały specjalny raport, w którym oskarżyły turecki rząd o próbę radykalizacji indyjskich muzułmanów i rekrutację fundamentalistów. Według dziennika Hindustan Times, który dotarł do raportu, rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana finansuje seminaria religijne w Indiach, prowadzi działania radykalizujące społeczność muzułmańską oraz szkoli radykałów na terytorium Turcji pod pretekstem przyznawania im specjalnych stypendiów.

Według doniesień wywiadu, turecka misja dyplomatyczna w New Delhi zawarła szereg porozumień z indyjskimi organizacjami pozarządowymi, a Hindusi, "którzy służą programowi Ankary, są wysyłani do Turcji przez ambasadę i zachęcani do przemawiania przeciwko Indiom".

"Turcja zapewnia lukratywne stypendia i prowadzi programy wymiany dla indyjskich, kaszmirskich i muzułmańskich studentów na studia w Turcji za pośrednictwem sponsorowanych przez państwo organizacji pozarządowych. Gdy studenci wylądują w Turcji, są przejmowani przez działających tam pakistańskich pełnomocników" - czytamy w raporcie.

Oficjalnie stypendia zapewniają im, jak informują indyjskie służby, Turecka Fundacja Młodzieży (TÜGVA), założona przez członków rodziny Erdoğana; Turkish Airlines; Instytut Yunus Emre, finansowane przez rząd centrum językowe i kulturalne; Turecka Fundacja Diyanet, organizacja charytatywna związana z Dyrekcją Do Spraw Religijnych Turcji (Diyanet); oraz Turecka Agencja Współpracy i Koordynacji (TIKA).

TÜGVA, organizacja kontrolowana przez syna Erdoğana - Bilala Erdoğana, odgrywa kluczową rolę w rozpowszechnianiu radykalnej ideologii islamskiej Erdoğana oraz w kontrolowaniu sfery religijnej tureckiego społeczeństwa. Prezydent Erdoğan opisał cel TÜGVA jako "pracę na rzecz budowy nowej cywilizacji".

W opinii indyjskich służb, wysiłki Erdogana, które zmierzają do rozszerzenia tureckich wpływów wśród południowoazjatyckich muzułmanów, wynikają z chęci zakwestionowania dominacji Arabii Saudyjskiej w świecie islamskim. W to miejsce Erdogan chce zaoferować konserwatywną Turcję z tradycjami osmańskimi jako wzór do naśladowania dla narodów islamskich.

 

Ostatnio edytowane wtorek, 01 wrzesień 2020 08:37
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie