Indie wzywają Chiny do wycofania wojsk z Depsang.

Indie wzywają Chiny do wycofania wojsk z Depsang.

Indie wezwały Chiny do wycofaniea swoich wojsk i zaprzestanie dalszych prac budowlanych w strategicznie położonym sektorze Depsang-Daulat Beg Oldie (DBO) we wschodnim Ladakh, gdzie oba państwa zgromadziły tysiące żołnierzy, a także czołgi i artylerię.

Indie podkreśliły „znaczenie zmniejszenia napięć, aby zapobiec nieumyślnej eskalacji lub konfrontacji” na równinach Depsang, co było głównym punktem zapalnym na przestrzeni lat, ponieważ przebieg linii faktycznej kontroli (LAC) obu stron znacznie różni się.
Pod względem strategicznym, Równiny Depsang mają większe znaczenie niż obszary Pangong Tso i Gogra, gdzie impas dotyczący wycofywania wojsk utrzymuje się pomimo pięciu rund dialogu wojskowego na poziomie dowódców korpusu.
Obszar „wąskiego gardła” znajduje się około 18 km w głębi obszaru, który Indie uważają za swoje terytorium, chociaż chińska linia roszczeń znajduje się kolejne 5 km na zachód od niego.
Ostatnie duże starcie wojsk na równinach Depsang, płaskowyżu położonym na wysokości 4800 m npm i około 35 km na południe od krytycznej przełęczy Karakorum, miało miejsce w kwietniu-maju 2013 r. Żołnierze chińskiej armii (PLA) wtargnęli wówczas na głębokość 19 km do obozu w rejonie Raki Nalla, a konfrontacja została ostatecznie zażegnana po 21 dniach gorączkowych negocjacji dyplomatycznych.
Duża i stała obecność PLA w Depsang może zagrozić dwóm  drogom dającym dostęp Indiom do centrum logistycznego i pasa startowego w DBO oraz krytycznej przełęczy Karakorum na północy.
PLA rozmieściła również ponad 12 000 żołnierzy z czołgami i artylerią z 4. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej i 6. Dywizji Piechoty Zmechanizowanej wzdłuż LAC w sektorze Depsang-DBO. Armia indyjska również przeprowadziła kontr-rozmieszczenie z kilkoma brygadami piechoty i brygadą pancerną w regionie.

 

Ostatnio edytowane czwartek, 13 sierpień 2020 11:54
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie