Premier Izraela na tajnej liście zbrodniarzy wojennych

Premier Izraela na tajnej liście zbrodniarzy wojennych

Izrael opracowuje tajną listę setek urzędników przed decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie dochodzenia dotyczącego domniemanych zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich.

Jak donosi izraelski dziennik Haaretz, lista składa się z 200 do 300 wojskowych i oficerów wywiadu, w tym premiera Benjamina Netanjahu i izraelskiego ministra obrony Benny'ego Gantza. 

Urzędnicy znajdujący się na liście, mogą być narażeni na aresztowanie za granicą, jeśli MTK rozpocznie dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael we Wschodniej Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Władze izraelskie chciały utrzymać listę w tajemnicy, aby nie narażać na niebezpieczeństwo umieszczonych na niej urzędników. 

Rozważano, że MTK prawdopodobnie będzie postrzegał taką listę jako oficjalne przyznanie się Izraela do udziału w sprawach objętych dochodzeniem.

MTK ma wkrótce podjąć decyzję, czy potwierdzić propozycję Fatou Bensouda, głównego prokuratora MTK, aby rozpocząć postępowanie w sprawie podejrzenia izraelskich zbrodni wojennych w Palestynie od operacji Protective Edge w 2014 roku.

Protective Edge to izraelski kryptonim operacji wojskowej rozpoczętej przez Izrael w Strefie Gazy 7 lipca 2014 roku, która doprowadziła do śmierci 2322 Palestyńczyków. W ofensywie zginęło również około 74 Izraelczyków.

Bensouda twierdzi, że MTK ma uprawnienia do badania przedmiotowych incydentów, podczas gdy Izrael twierdzi, że sąd nie jest do tego upoważniony, ponieważ Autonomia Palestyńska nie jest suwerennym państwem.

Przypomnijmy, że Zachodni Brzeg Jordanu, w tym Wschodnia Jerozolima, na mocy prawa międzynarodowego jest postrzegany jako terytorium okupowane, co powoduje, że wszystkie żydowskie osady na tym terenie – jak również planowana przez Izrael aneksja – jest nielegalna.

 

Ostatnio edytowane czwartek, 16 lipiec 2020 12:13
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie