Iran i Syria podpisały umowę o współpracy wojskowej

Iran i Syria podpisały umowę o współpracy wojskowej

Umowa wojskowa podpisana między Syrią a Iranem ma na celu "rozszerzenie współpracy wojskowej i bezpieczeństwa w dziedzinie działań sił zbrojnych dwóch krajów oraz utrzymanie i koordynację wspólnych działań" - poinformowała irańska agencja IRNA.

Kompleksową umowę o współpracy wojskowej między dwoma krajami w Damaszku podpisali: Szef Sztabu Sił Zbrojnych Iranu generał Mohammad Hossein Bagheri i zastępca dowódcy syryjskich sił zbrojnych, minister obrony generał dywizji Ali Abdullah Ayoub. 

Przed podpisaniem umowy obie strony spotkały się w celu omówienia rozwoju sytuacji w Syrii i podkreśliły konieczność opuszczenia obcych wojsk, które są "nielegalnie obecne w Syrii".

Jedna z najważniejszych klauzul tej umowy jest wzmocnienie systemów obrony przeciwrakietowej Syrii przez Islamską Republikę Iranu. W rzeczywistości Teheran oświadczył w umowie, że wyposaży Syrię w zaawansowaną obronę powietrzną, aby zapewnić Syrii większe bezpieczeństwo w obliczu agresji Izraela.

Kompleksowa umowa wosjkowa między Iranem a Syrią jest bezpośrednim wyzwaniem dla amerykańskiej ustawy  „Cezar” przeciwko Damaszkowi. Zgodnie z jedną z klauzul tego prawa sankcyjnego, żaden rząd nie ma prawa współpracować z Damaszkiem (w wielu dziedzinach w tym w wojskowej), a jeśli odejdzie od tego prawa, będzie podlegać sankcjom i karom ze strony USA

Ostatnio edytowane środa, 15 lipiec 2020 11:10
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie