Przewrót na wyspie Socotra i na południu Jemenu

Przewrót na wyspie Socotra i na południu Jemenu

Rząd jemeński (Hadiego) poinformował, że milicja Południowej Rady Tymczasowej (STC) dokonała „zamachu stanu w gubernatorstwie Socotra”, donosi agencja Anadolu.

Cytując anonimowego wysokiego urzędnika państwowego, oficjalna agencja informacyjna Jemenu poinformowała: „Bojówki tak zwanej Rady Tymczasowej w Socotra dokonały pełnego zamachu stanu, który podważył instytucje państwowe w prowincji”.

„Milicje rozpoczęły atak różnymi rodzajami broni średniej i ciężkiej, atakując instytucje państwowe i nieruchomości obywateli, a także szturmując obozy rządowe i kwaterę główną” - powiedział urzędnik.

„Rząd nie zaakceptuje tej absurdu”.

Urzędnik wezwał koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, aby „powstrzymała bałagan, chaos i agresję milicji oraz wdrożyła postanowienia porozumienia rijadzkiego”.

W powiązanym kontekście lokalne źródło, powiedziało agencji Anadolu, że „bandyci z STC aresztowali pułkownika Abdela-Rahmana al-Zafniego, dowódcę sił powietrznych w bazie w Socotra i uprowadzili go w nieznane miejsce. ”

W ubiegłym tygodniu STC ogłosiło samorządność i stan wyjątkowy w tymczasowej stolicy Jemenu Adenie i południowych prowincjach, co spowodowało napięcia w Socotra, a także w innych prowincjach na południu.

Rząd jemeński i prowincje Hadhramaut, Shabwa, al-Mahra, Abyan i Socotra odrzuciły ruch STC, który spotkał się również z krytyką międzynarodową stron popierających rząd Hadiego.

Jemen w którym od marca 2015 trwa obca, saudyjsko-emiracka interwencja wojskowa jest krajem zdewastowanym wojną domową. W marcu 2015 r. wspierani przez Iran rebelianci Ansar Allah (Houthi) zajęli stolicę kraju Sanę i zmusili prezydenta Abdrabbou Mansoura Hadiego do ucieczki z kraju.

Ostatnio edytowane poniedziałek, 22 czerwiec 2020 12:50
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie