Indyjsko-nepalska "wojna o mapy"

Indyjsko-nepalska "wojna o mapy"

Parlament Nepalu w czwartek jednogłośnie poparł zmiany w mapie politycznej kraju, tak aby objąć nimi obszary sporne z Indiami. Zgromadzenie Narodowe, 59-osobowa izba wyższa parlamentu Nepalu, jednogłośnie uchwaliła ustawę określającą nowe granice kraju Himalajów - donosi dziennik Kathmandu Post.

Śmiałe posunięcie Kathmandu nastąpiło po tym, jak indyjski minister obrony Rajnath Singh na początku tego miesiąca otworzył drogą łączącą Indie z Chinami przez Lipulekh w części obszaru przygranicznego Himalajów znanego jako Kalapani, który zarówno Indie, jak i Nepal uważają za swoje terytorium.

Ta starożytna trasa od dawna jest używana przez hinduskich pielgrzymów podróżujących do świętej okolicy Kailash Mansarovar w Tybecie.

New Delhi potępiło "jednostronną akcję" wydania mapy przez Nepal i stwierdziło, że "takie sztuczne rozszerzenie roszczeń terytorialnych" jest nie do przyjęcia.
 
Tymczasem w listopadzie Indie również opublikowały mapę przedstawiającą Kalapani, ale jako część swojego terytorium. Wówczas to Nepal potępił jednostronne działania Indii i uznał je za niedopuszczalne.

Szef armii indyjskiej Manoj Naravane powiedział, że akcja Nepalu odbyła się "na wniosek kogoś innego", czym dał do zrozumienia, że chodzi o Chiny. Komunistyczny rząd Nepalu jest kierowany bowiem przez K.P. Sharma Oli, który jest uważany za człowieka blisko związanego z Pekinem. 

Katmandu nie ukrywa swojego niezadowolenia z budowy drogi. 11 maja minister spraw zagranicznych Pradeep Gyawali wezwał ambasadora Indii Vinaya Mohana Kwatrę i wręczył mu notę dyplomatyczną. Zwykli Nepalczycy, w międzyczasie, wyszli na ulice w stolicy, aby zaprotestować przeciwko Indiom.

W czasie, gdy świat zajęty jest pandemią COVID-19, niektórzy analitycy geopolityczni uważają, że spór może przerodzić się w coś poważniejszego niż tylko w "wojnę o mapy". W podsycaniu napięcia swoją rolę mogła także odegrać polityka wewnętrzna Nepalu. Przywódca nepalskiego rządu Oli walczy ostatnio o swoje życie polityczne po tym, jak rywale w jego partii stali się wyzwaniem dla jego przywództwa.

Indie również potrzebują spektakularnych działań i sukcesów. Inauguracja drogi była próbą odwrócenia uwagi mieszkańców Indii od pandemii i niepowodzeń politycznych rządu Modi'ego - uważa Ashok Swain, indyjski profesor w Departamencie Pokoju i Badań nad Konfliktami na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji.

Swain dodał, że kontrowersje, które nastąpiły po inauguracji drogi, pozwoliły rządowi Modi'ego pokazać, że chroni interesy Indii przed zagrożeniem ze strony Chin i Nepalu.  

 
Ostatnio edytowane czwartek, 18 czerwiec 2020 11:06
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie