Blisko 80 mln ludzi na świecie to uchodźcy i przesiedleńcy

Blisko 80 mln ludzi na świecie to uchodźcy i przesiedleńcy

Liczba osób uciekających lub wysiedlonych na całym świecie osiągnęła w ubiegłym roku nowy poziom. Jeden procent ludzkości - 79,5 miliona ludzi - pada ofiarą wysiedleń - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). To prawie 10 milionów więcej niż w roku poprzednim.

Według UNHCR "niepokojący" wzrost wynika z jednej strony z sytuacji w wielu strefach konfliktu - w szczególności w Demokratycznej Republice Konga, Sahelu, Jemenie i Syrii. Na przykład wojna w Syrii trwa już dziewięć lat i zmusiła 13,2 mln osób do ucieczki z miejsc zamieszkania.

Z drugiej strony, liczba przesiedlonych Wenezuelczyków gwałtownie wzrosła w ostatnich latach i została "lepiej odwzorowana" po raz pierwszy w Global Trends Report 2019 - stwierdza UNHCR. Wiele z 3,6 mln wenezuelskich uchodźców, nie zostało zarejestrowanych jako uchodźcy lub osoby ubiegające się o azyl.

Wzrósł również odsetek tzw. uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych (osób przesiedlonych we własnym kraju), którzy przebywają w krajach rozwijających się. W swoim sprawozdaniu na krótko przed Światowym Dniem Uchodźców w sobotę (20 czerwca) UNHCR wymienia 45,7 mln osób jako wysiedleńców we własnym kraju lub regionie.

26 milionów to zatem uznani uchodźcy (20,4 mln w ramach mandatu UNHCR plus 5,6 mln uchodźców palestyńskich), a 4,2 mln osób na całym świecie wciąż czeka na wynik procedury azylowej. Około 40 procent całkowitej liczby uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych, od 30 do 34 milionów, to dzieci poniżej 18 roku życia.

 

Ostatnio edytowane czwartek, 18 czerwiec 2020 09:52
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie