Starcia wojsk Indii i Chin. Są ofiary śmiertelne

Starcia wojsk Indii i Chin. Są ofiary śmiertelne

Indyjski pułkownik i dwóch żołnierzy zginęło w poniedziałek wieczorem podczas walki wręcz z chińskimi żołnierzami w Galwan Valley w Ladakh. Źródła wojskowe twierdzą, że nie było strzelaniny, a żołnierze zginęli w fizycznej walce na terytorium Indii. Strony miały używać kamieni i pałek. Jest to pierwszy od 1975 roku incydent między wojskami Indii i Chin, w którym są ofiary śmiertelne. 

Hu Xijin, redaktor naczelny rządowego "Global Times", napisał na Twitterze, że ofiary śmiertelne były także po stronie chińskiej. 

Poległy pułkownik armii indyjskiej pochodził z pułku Bihar. Nie było strzelaniny. Nie użyto żadnej broni palnej. To były brutalne starcia wręcz - powiedział anonimowy oficer, cytowany przez agencję informacyjną Agence France Presse.

Z kolei rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Zhao Lijian, stwierdził, że "pomimo bliskiej komunikacji Chin i Indii za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych i wojskowych mających na celu złagodzenie napięć na granicach, indyjskie wojska w poniedziałek poważnie naruszyły konsensus osiągnięty w rozmowach dowódców armii obu krajów w dniu 6 czerwca, ponieważ dwukrotnie przekroczyły granicę i rozpoczęły prowokacyjne ataki na chiński personel, co doprowadziło do fizycznego starcia między wojskami obu stron".

W celu załagodzenia sytuacji po starciach granicznych rozpoczęły się w trybie nagłym kolejne rozmowy dwustronne między wojskowymi obu krajów. Od ponad sześciu tygodni żołnierze z obu stron są zaangażowani w starcia wzdłuż liczącej 3488 km granicy między Indiami a Chinami.

W spornym regionie Ladakh, w pobliżu granicy, Indie rozpoczęły budową dróg i pasów startowych, co zdenerwowało Pekin. W New Delhi założono, że do 2022 r. zostanie wybudowanych 66 kluczowych dróg wzdłuż granicy z Chinami. Jedna z tych dróg znajduje się w pobliżu doliny Galwan, która łączy się z bazą lotniczą Daulat Beg Oldi, która została otwarta w październiku ubiegłego roku.

Ostatnio edytowane wtorek, 16 czerwiec 2020 11:54
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie