Przywódcy światowi deklarują miliardy euro na opracowanie szczepionki

Przywódcy światowi deklarują miliardy euro na opracowanie szczepionki
Podczas wideokonferencji z udziałem światowych przywódców, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że cel jakim jest zebranie 7,5 mld euro będzie tylko "zaliczką" na narzędzia potrzebne do walki z wirusem. Aby dotrzeć do wszystkich, wszędzie, potrzebujemy prawdopodobnie pięć razy więcej -  stwierdził Guterres w poniedziałek.
 
Na godzinę przed szczytem, liderzy zadeklarowali łącznie około 5 miliardów euro. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała 1 mld euro. "Rzeczywistość jest taka, że będziemy musieli nauczyć się żyć z wirusem, dopóki nie opracujemy szczepionki" - powiedziała.
 
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł z kolei, że "trwa wyścig z czasem". W imieniu Francji przekazał 500 mln euro.
 
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała 525 mln euro. Jest to nie tylko okazja do wspólnego działania, ale powiedziałbym, że jest to konieczność, a Niemcy biorą na siebie część odpowiedzialności - powiedziała Merkel.
 
Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że wyścig o odkrycie szczepionki nie jest konkurencją między krajami, ale "najpilniejszym wspólnym przedsięwzięciem naszych czasów".
 
Oprócz wielu europejskich przywódców głos zabierali także szefowie państw i rządów Australii, Kanady, Izraela, Japonii, Jordanii, RPA i Turcji, a także ambasador Chin przy UE.
 
Wielkimi nieobecnymi wideokonferencji były Stany Zjednoczone i Rosja.
 
Około 100 grup badawczych pracuje nad szczepionkami, a kilkanaście z nich znajduje się we wczesnej fazie prób na ludziach lub jest gotowych do ich rozpoczęcia. Ale jak dotąd nie można przewidzieć, która szczepionka - jeśli w ogóle - będzie bezpieczna, ani nawet wskazać lidera tego wyścigu.
 
Jeden z najlepszych ekspertów rządu USA, dr Anthony Fauci, ostrzegł, że nawet jeśli wszystko pójdzie idealnie, opracowanie szczepionki w ciągu 12 do 18 miesięcy będzie rekordem.
 
Ostatnio edytowane poniedziałek, 04 maj 2020 17:13
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie