Naukowcy potwierdzają. W Wuhan ludzie zarazili koronawirusem koty

Naukowcy potwierdzają. W Wuhan ludzie zarazili koronawirusem koty

Koty w Wuhan zostały zarażone koronawirusem po wybuchu epidemii prawdopodobnie poprzez bliski kontakt z ludźmi - informuje chiński Global Times, który powołuje się w tej sprawie na opublikowane w piątek raporty naukowe: zespołu badawczego Uniwersytetu Rolniczego Huazhong oraz  zespołu  z Wuhan Institute of Virology.

Według raportu 15 próbek surowicy pobranych od 102 kotów po wybuchu epidemii wykazało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przeciwciała neutralizujące dla koronawirusa znaleziono w 11 z 15 próbek.

Trzy próbki od kotów, których właściciele byli zakażeni COVID-19, wykazały przeciwciała neutralizujące wyższego poziomu niż inne, co wskazuje, że koty mogły zostać zarażone przez bliski kontakt z człowiekiem.

Piątkowy raport powstał po poprzednim raporcie zespołu badawczego z Harbin Veterinary Research Institute przy Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych, który stwierdzał, że koty są bardziej podatne na COVID-19 i łatwiej przenoszą wirusa na inne koty poprzez krople oddechowe, podczas gdy wirus słabo namnaża się u psów, świń, kurczaków i kaczek.

Ostatnie badania i przypadki wzbudziły obawy, czy wirus może przenosić się między zwierzętami domowymi a ludźmi. Niektórzy internauci martwią się, że badania te mogą podsycać irracjonalne nastroje i prowadzić do porzucenia przez właścicieli niektórych zwierząt domowych, wzywając do odpowiedzialności hodowców.

Eksperci starali się uspokoić opinię publiczną, tłumacząc, że nie ma powodu do paniki, dopóki właściciele zwierząt podejmują odpowiednie środki dezynfekcji.

Ostatnio edytowane sobota, 04 kwiecień 2020 18:12
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie