Johnson do Trumpa: „Potrzebujemy respiratorów”

Johnson do Trumpa: „Potrzebujemy respiratorów”

Jak informuje prasa brytyjska na świecie 1,7 mld osób jest objętych rożnymi formami kwarantanny. Na świecie odnotowano blisko 615 000 potwierdzonych zachorowań wywołanych infekcją koronowirusową. Zmarło 28 687 osób; wyzdrowiało 132 688.

Największa liczba zakażeń jest w Stanach Zjednoczonych; prawie 105 000 przypadków. Do tej „granicy” zbliżają się Włochy - ponad 86 500 chorych, potem Chiny prawie 82 000. Kolejna jest Hiszpania, która właśnie przekroczyła 72 000 przypadków, Niemcy – ponad 53 tysiące zainfekowanych, Francja – niemal 33 tysiące i Wielka Brytania ponad 14,5 tysiąca chorych.

Szybko zaczyna też rosnąć liczba zakażonych w Szwecji, choć jest jeszcze na relatywnie niskim poziomie- przekroczyła 3000 przypadków.

Szwecja jest jedynym kraju europejskim, który do tej pory nie wdrożył surowych ograniczeń poruszania się i gromadzenia w miejscach publicznych oraz innych zasad walki z pandemią zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. Rząd tego kraju postawił na ryzykowną strategię przewidującą wytworzenie się, z czasem, zbiorowej odporności społeczeństwa na infekcję. Liczył też wydolność supernowoczesnej szwedzkiej służby zdrowia.

Przed kilkoma tygodniami podobnie postąpił rząd brytyjski. Był zmuszony jednak do odrzucenia strategii naturalnego wygaszenia pandemii pod wpływem protestów i społecznych i opinii czołowych naukowców. Brytyjski premier, minister zdrowia oraz następca tronu znaleźli się wśród osób zarażonych koronowirusem; z objawami określanymi, jako „lekkie” znajdują się w kwarantannach domowych.

Włochy pozostają liderem ponurej statystyki zgonów. Ich liczba w tym kraju przekroczyła 10 tysięcy; i w ciągu ostatniej doby osiągnęła nienotowany dotąd poziom prawie 1000 przypadków. Kolejna na okrutnej liście śmierci jest Hiszpania. W pozostałych krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów jest znacznie mniejsza. Krzywa wzrostu ich liczby, niestety, pnie się jednak ostro w górę.

Prezydent Tramp ujawnił na wczorajszej konferencji prasowej, że brytyjski premier Borys Johnson zaczął z nim rozmowę telefoniczna od stwierdzenia: „potrzebujemy respiratorów”.

Na tej samej konferencji prasowej prezydent USA poinformował także o swojej, blisko godzinnej, rozmowie telefonicznej z prezydentem Chin poświęconej pandemii Covi-19. Na ten sam temat Trump rozmawiał także o z przewódcami krajów najbardziej rozwiniętych, skupionych w grupie G-20, w tym z Putinem oraz szefami ONZ i Banku Światowego. (dra)

Ostatnio edytowane sobota, 28 marzec 2020 13:38
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie