Tajna operacja Mossadu. Dostarczyli do Izraela 100.000 testów na koronawirusa

Tajna operacja Mossadu. Dostarczyli do Izraela 100.000 testów na koronawirusa

Izraelski wywiad Mossad dostarczył ostatniej nocy do kraju około 100.000 nowych zestawów testów badających zakażenie koronawirusem, które pozyskał za granicą - poinformowała izraelska stacja Channel 12 News.

To nie koniec operacji izraelskich służb. W ciągu kilku najbliższych dni Mossad ma dostarczyć 4 miliony dodatkowych zestawów, a operację nadzoruje osobiście dyrektor agencji Yossi Cohen.

Brytyjski The Guardian z kolei twierdzi, że tajemnica operacji Mossadu wynikała z faktu, że zestawy zostały nabyte w krajach, które nie mają dobrych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, co oznacza, że rząd nie mógł ich otwarcie kupić.

Izrael utrzymuje stosunki na niskim szczeblu z kilkoma państwami na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza z państwami Zatoki Perskiej, które nie uznają go oficjalnie w proteście przeciwko traktowaniu przez niego Palestyńczyków. Jest również prawdopodobne, że rządy i producenci nie będą chcieli być postrzegani jako wysyłający zestawy testów do Izraela, w przypadku kiedy epidemia rozwinie się w ich własnych krajach.

W Izraelu mówi się, że specjaliści Mossadu z dziedziny informatyki pomagają obecnie Ministerstwu Zdrowia w pisaniu unikalnego oprogramowania i aplikacji do walki z wirusem.

Na początku tego tygodnia premier Izraela Benjamin Netanyahu oświadczył, że chce, aby izraelskie laboratoria "osiągnęły poziom 5.000 testów dziennie w ramach wysiłków na rzecz pokonania epidemii koronaawirusa".

Według oficjalnych danych, 529 Izraelczyków jest zakażonych COVID-19, a sześciu pacjentów znajduje się w stanie poważnym. 

Rząd wezwał obywateli do pozostania w domach, zamknięto ośrodki kulturalne i rekreacyjne, a także szkoły.

Ostatnio edytowane piątek, 20 marzec 2020 14:11
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie