Naukowcy z Oxfordu mają technologię, która wykrywa koronawirusa w 30 minut

Naukowcy z Oxfordu mają technologię, która wykrywa koronawirusa w 30 minut
Naukowcy z Wydziału Nauk Inżynieryjnych Uniwersytetu Oxfordzkiego i Oxfordzkiego Centrum Badań Zaawansowanych Suzhou (OSCAR) opracowali technologię szybkiego testowania nowego koronawirus SARS-CoV-2 (COVID-19). Zespół, kierowany przez prof. Zhanfeng Cui i prof. Wei Huang, pracował nad poprawą możliwości testowania w miarę rozprzestrzeniania się wirusa na skalę międzynarodową.

Jak informuje na swej stronie internetowej Uniwersytet Oxfordzki, nowy test jest znacznie szybszy. Poprzednie testy RNA trwały od 1,5 do 2 godzin, aby dać wynik. Zespół badawczy opracował nowy test, oparty na technice, która jest w stanie dać wyniki w ciągu zaledwie pół godziny - trzy razy szybciej niż dotychczasowa metoda.
 
Jak mówi prof. Wei Huang "istota tego nowego testu polega na zaprojektowaniu detektora wirusowego, który potrafi rozpoznać konkretne fragmenty SARS-CoV-2 (COVID-19) RNA i RNA. Test ma wbudowany system kontrolny, aby zapobiec fałszywym wynikom pozytywnym bądź negatywnym, a wyniki są bardzo dokładne".
 
Dodatkowo, technologia ta jest bardzo czuła. Oznacza to, że pacjenci we wczesnych stadiach infekcji mogą być szybciej zidentyfikowani, co może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronaawirusa. Technologia ta pozwala na odczytywanie wyników "gołym okiem". 

Technologia ta została sprawdzona przy użyciu prawdziwych próbek klinicznych w Shenzhen Luohu People's Hospital w Chinach, który zastosował zestawy szybkiego wykrywania na 16 próbkach klinicznych, w tym ośmiu dodatnich i ośmiu ujemnych, które zostały potwierdzone konwencjonalnymi metodami RT-PCR i innymi klinicznymi dowodami. Wszystkie wyniki testów przeprowadzonych przy użyciu zestawów szybkiego wykrywania zakończyły się sukcesem.

Naukowcy z Oxfordu pracują teraz nad opracowaniem zintegrowanego urządzenia, które będzie mogło być używane w klinikach, na lotniskach, a nawet w domu.
 
Ostatnio edytowane środa, 18 marzec 2020 15:26
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie