Tak to się robi w Nowej Zelandii. Gigantyczny pakiet pomocowy dla firm w związku z COVID-19

Tak to się robi w Nowej Zelandii. Gigantyczny pakiet pomocowy dla firm w związku z COVID-19
W liczącej 4,5 mln mieszkańców Nowej Zelandii odnotowano 12 przypadek zarażenia koronawirusem. A tamtejszy rząd już przyjął bezprecedensowy rządowy pakiet wydatków w związku z pandemią Covid-19 o wartości 12,1 mld dolarów nowozelandzkich, to jest ponad 29 mld PLN. To najważniejszy w historii współczesnej Nowej Zelandii plan gospodarczy na czas pokoju - pisze o przyjętym dzisiaj pakiecie The New Zealand Herald.
 
W bezprecedensowych czasach, podejmuje się bezprecedensowe decyzje - powiedziała wczoraj premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern z Partii Pracy. A to dopiero początek. Rząd w tym kraju chce wyasygnować kolejne miliardy już w maju.
 
Nowozelandzki pakiet walki ze skutkami  Covid-19 obejmuje:
- 5,1 miliarda dolarów subsydiów płacowych dla przedsiębiorców, w których uderza pandemia
- zwiększenie świadczeń socjalnych o 2,8 mld 
- 2,8 mld z tytułu zmniejszenia wpływów do budżetu z podatków od działalności gospodarczej w celu uwolnienia przepływów pieniężnych
- wstępny pakiet wsparcia dla lotnictwa o wartości 600 milionów dolarów
- wstępny pakiet wsparcia ochrony zdrowia 500 milionów dolarów 
- 126 milionów dolarów dla tych, którzy trafia na przymusowe urlopy oraz dla samozatrudnionych 
- pakiet dla osób, które będą musiały się przekwalifikować o wartości 100 milionów dolarów
 
Prawie połowa gotówki zostanie wydana na pakiet subsydiów płacowych dla wszystkich firm dotkniętych skutkami Covid-19.
Pracownicy pełnoetatowi kwalifikujący się do tego pakietu otrzymają od rządu 585 dolarów tygodniowo, wypłacanych w ramach pakietu ryczałtowego w wysokości nieco ponad 7000 dolarów, obejmującego okres 12-tygodniowy. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, osoby pracujące mniej niż 20 godzin tygodniowo, otrzymają 350 dolarów tygodniowo.

Firmy, które zanotują 30-procentowy spadek dochodów w porównaniu z dowolnymi miesiącami od stycznia do czerwca roku poprzedniego, będą się kwalifikowały do dotacji. Tak długo, jak długo będą podejmować kroki w celu złagodzenia skutków Covid-19 i będą wypłacać pracownikom co najmniej 80 procent ich dochodów w ciągu 12 miesięcy.
Pracodawcy mogą już ubiegać się o dotację, a premier Ardern powiedziała, że pieniądze mogą być u nich w ciągu pięciu lub sześciu dni. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać jeden pracodawca, to 150.000 dolarów.

Rząd wydaje również 2,8 miliarda dolarów na zwiększenie świadczeń o 25 dolarów tygodniowo, począwszy od 1 kwietnia. To w sumie 8,7 miliarda dolarów dla firm i miejsc pracy.

Oprócz miliardów wydanych na dopłaty do wynagrodzeń, dodatkowe 500 milionów dolarów zostało przelanych na służbę zdrowia. Według premier Nowej Zelandii pakiet ograniczy do minimum utratę miejsc pracy i uchroni sektor opieki zdrowotnej przed przeciążeniem.
 
Nowozelandzki pakiet stanowi około 4 procent całkowitego PKB tego kraju i jest proporcjonalnie większy niż podobne pakiety wprowadzone przez rządy Australii, Wielkiej Brytanii i USA.
Ostatnio edytowane wtorek, 17 marzec 2020 18:05
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie