Chiny: rozpoczynają się badania kliniczne szczepionki na Covid19

Chiny: rozpoczynają się badania kliniczne szczepionki na Covid19

Oczekuje się, że niektóre szczepionki przeciwko nowej chorobie koronawirusowej (COVID-19) zostaną wkrótce poddane próbom klinicznym w Chinach, poinformowały władze we wtorek na konferencji prasowej.

Chińscy naukowcy opracowują szczepionki COVID-19 na pięć sposobów, mianowicie szczepionki inaktywowane, szczepionki z podjednostką inżynierii genetycznej, szczepionki z wektorami adenowirusa, szczepionki z kwasami nukleinowymi i szczepionki wykorzystujące atenuowany wirus grypy jako wektory, powiedział Wang Junzhi, wykładowca z Chińskiej Akademii Inżynierii.

Zauważył, że bezpieczeństwo szczepionek jest priorytetem w badaniach i rozwoju. Wang oczekuje, że większość zespołów zakończy badania przedkliniczne w kwietniu, a niektóre posuwają się naprzód szybciej. Dodał, że jeden z zespołów badawczych już rekrutuje wolontariuszy i złożył wniosek o badania kliniczne do Narodowej Administracji Wyrobów Medycznych.

Wang zauważył, że badania i rozwój szczepionek COVID-19 w Chinach, prowadzone są w sposób naukowy, znormalizowany i uporządkowany.

Lei Chaozi, urzędnik z Ministerstwa Edukacji, powiedział, że szczepionka oparta na wektorze wirusowym grypy jest obecnie poddawana testom na zwierzętach pod kątem testów bezpieczeństwa i skuteczności i planuje złożyć wniosek o badanie kliniczne do końca kwietnia.

Ministerstwo wezwało uniwersytety i uczelnie, w tym Uniwersytet Pekiński, Uniwersytet Tsinghua i Uniwersytet Xiamen, a także instytucje badawcze i powiązane przedsiębiorstwa do przyspieszenia badań nad szczepionką COVID-19 od tradycyjnego chińskiego Nowego Roku, powiedział Lei.

W poniedziałek urzędnik z Miejskiej Komisji Zdrowia w Szanghaju powiedział, że oczekuje się, że szczepionka opracowana w Szanghaju wkroczy w fazę badań klinicznych do połowy kwietnia

z ostatniej chwili: 

Rekombinowana szczepionka COVID-19 opracowana przez zespół kierowany przez  epidemiologa Chen Wei została zatwierdzona do rozpoczęcia badań klinicznych w Chinach 

Ostatnio edytowane wtorek, 17 marzec 2020 11:58
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie