Gazeta z Hongkongu: Pierwsze zarażenie koronawirusem trzy tygodnie wcześniej niż twierdzi WHO

Gazeta z Hongkongu: Pierwsze zarażenie koronawirusem trzy tygodnie wcześniej niż twierdzi WHO
Z chińskich rządowych rejestrów wynika, że pierwszą osobą zakażoną nową chorobą mógł być mieszkaniec Hubei w wieku 55 lat - czytamy na łamach ukazującego się w Hongkongu South China Morning Post. Autorzy publikacji przekonują, że pierwszy przypadek chorego na Covid-19, czyli chorobę wywołaną przez nowego koronawirusa, pochodzi z 17 listopada, czyli 3 tygodnie wcześniej niż oficjalnie podaje Światowa Organizacja Zdrowia. 
 
Władze chińskie zidentyfikowały co najmniej 266 osób, które zostały zarażone w zeszłym roku, z których wszystkie zostały w pewnym momencie objęte nadzorem medycznym. Chińscy lekarze dopiero pod koniec grudnia zdali sobie sprawę, że mają do czynienia z nową chorobą.

Zrozumienie, jak choroba się rozprzestrzenia i określenie, jak niewykryte i nieudokumentowane przypadki przyczyniły się do jej przeniesienia, znacznie poprawi zrozumienie rozmiaru tego zagrożenia. Według danych rządu Chin, do których dotarli dziennikarze gazety z Hongkongu, 55-latek z prowincji Hubei mógł być pierwszą osobą, która 17 listopada została zarażona Covid-19.
 
Od tej daty każdego dnia zgłaszano od jednego do pięciu nowych przypadków. Do 15 grudnia łączna liczba zachorowań wynosiła 27 - pierwszy dwucyfrowy wzrost dzienny odnotowano 17 grudnia - a do 20 grudnia łączna liczba potwierdzonych przypadków osiągnęła 60.

27 grudnia Zhang Jixian, lekarz z Hubei Provincial Hospital of Integrated Chinese and Western Medicine, poinformował chińskie władze, że choroba została wywołana przez nowy koronawirus. Do tego czasu zostało zakażonych ponad 180 osób, choć lekarze mogli nie wiedzieć o wszystkich przypadkach. Do ostatniego dnia 2019 roku liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 266, w pierwszym dniu 2020 roku wynosiła już 381.
 
Naukowcom zależy teraz na zidentyfikowaniu tzw. pacjenta zera, co mogłoby pomóc im w odnalezieniu źródła koronawirusa, który, jak się powszechnie uważa, przeniósł się na człowieka z dzikiego zwierzęcia, ewentualnie nietoperza.
 
Spośród pierwszych dziewięciu przypadków zgłoszonych w listopadzie - czterech mężczyzn i pięciu kobiet - żaden nie został potwierdzony jako "pacjent zero". Wszyscy oni byli w wieku od 39 do 79 lat, ale nie wiadomo, ilu z nich było mieszkańcami Wuhan, stolicy Hubei i epicentrum epidemii.
 
Chociaż rejestry rządowe nie zostały podane do publicznej wiadomości, dostarczają cennych wskazówek na temat tego, jak choroba rozprzestrzeniała się w pierwszych dniach i w jakim tempie się przenosi, a także ile przypadków potwierdzonych odnotowano w Pekinie - twierdzi South China Morning Post
 
Według strony internetowej Światowej Organizacji Zdrowia WHO, pierwszy potwierdzony przypadek Covid-19 w Chinach miał miejsce 8 grudnia, ale WHO jako instytucja nie śledzi sama choroby, ale polega na danych, które dostarczają jej poszczególne kraje.
 
Raport opublikowany w czasopiśmie medycznym The Lancet przez chińskich lekarzy ze szpitala Jinyintan w Wuhan, którzy leczyli niektórych z najwcześniejszych pacjentów, podał datę pierwszego znanego zakażenia na 1 grudnia.

Z kolei dr Ai Fen, powiedział magazynowi People w wywiadzie, który później został ocenzurowany, że testy wykazały, iż u pacjenta w Wuhan Central Hospital 16 grudnia rozpoznano nieznany koronaawirus.

Relacje innych lekarzy zdają się sugerować, że lekarze w Wuhan dowiedzieli się o tej chorobie pod koniec grudnia. Poprzednie raporty mówiły, że chociaż pod koniec grudnia lekarze w mieście pobierali próbki w podejrzanych przypadkach, to nie mogli potwierdzić swoich ustaleń, ponieważ utknęli w bagnie biurokracji, takiej jak konieczność uzyskania zgody Chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, co mogło zająć kilka dni. Kazano im również nie ujawniać opinii publicznej żadnych informacji o nowej chorobie.
 
Jeszcze 11 stycznia władze zdrowotne Wuhan twierdziły, że jest tylko 41 potwierdzonych przypadków.
 
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie