Chiński MSZ sugeruje, że to armia USA sprowadziła koronawirusa do Wuhan

Chiński MSZ sugeruje, że to armia USA sprowadziła koronawirusa do Wuhan
Prezydent Chin Xi Jinping po ogłoszeniu w grudniu "wojny ludowej" z koronawirusem, udał się w tym tygodniu do Wuhan, miasta w którym wszystko się zaczęło. Wizyta Xi była starannie zaplanowana i miała pokazać przywódcę Chin jako człowieka, który opanował epidemię. 
 
W tym samym czasie reszta świata, a głównie Europa i Stany Zjednoczone dopiero zaczynają się mierzyć z powagę sytuacji wywołaną COVID-19. W środę Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła pandemię.
 
Jednak od kilku tygodni oficjalne chińskie kanały propagandowe, na początku nieśmiało, a teraz odważniej, mówią o tym, że wirus nie powstał w Chinach. 27 lutego Zhong Nashan, chiński naukowiec powiedział: "Chociaż COVID-19 został po raz pierwszy odkryty w Chinach, nie oznacza to, że pochodzi z Chin." W czwartek 12 marca, Lijian Zhao, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, napisał na Twitterze, że "być może to armia USA, sprowadziła epidemię na Wuhan". Zhao napisał nawet, że "USA są nam winne wyjaśnienie".
 
Nie bardzo wiadomo co, rzecznik chińskiego MSZ miał na myśli, kiedy mówił o wojskach USA w Wuhan. Wydaje się, że może chodzić o Światowe Igrzyska Armii, które odbyły się w Wuhan w październiku ubiegłego roku, a w których uczestniczyła reprezentacja armii USA. 
 
Natychmiast wypowiedź Zhao została podjęta przez chińskich dyplomatów za granicą. Chiński ambasador w RPA, powtórzył narrację Zhao. Mamy zatem kolejny etap propagandowej wojny, w której władze Chin chcą odsunąć odpowiedzialnośc i w obliczu wygaszania epidemii, postanowiły Chińczykom wskazać sprawcę ich nieszczęścia. Insynuacje, że wojsko Stanów Zjednoczonych odegrało istotną rolę w sprowadzeniu COVID-19 do Wuhan, zapewne wpiszą się w i tak już trudne stosunki dwustronne. Ale odzwierciedlają argumenty podnoszone także w Stanach Zjednoczonych, że SARS-nCoV-2 mógł zostać poddany bioinżynierii, albo że jest to po prostu broń biologiczna. 
 
Pandemia COVID-19 dopiero się zaczyna. Jednak publiczna deklaracja wysokiego rangą urządnika chińskiego MSZ, stanie się zapewne fragmentem amerykańsko-chińskiej batalii. I nie ma wątpliwości, że znajdą się tacy, którzy będą oczekiwali od USA wyjaśnienia chińskiej wizjii genezy tej pandemii.
Ostatnio edytowane czwartek, 12 marzec 2020 17:41
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie