Blisko 200 północnokoreańskich żołnierzy zmarło z powodu koronawirusa

Blisko 200 północnokoreańskich żołnierzy zmarło z powodu koronawirusa
Około 200 północnokoreańskich żołnierzy z kilku oddziałów wojskowych zmarło z powodu objawów, które mogły być spowodowane przez nowy koronawirus COVID-19 - donosi południowokoreański dziennik Daily NK.
 
Źródło Daily NK w wojsku północnokoreańskim doniosło 6 marca, że wojskowy korpus medyczny wysłał do dowództwa armii Korei Północnej raport opisujący wpływ koronawirusa COVID-19 na żołnierzy tego kraju. W raporcie stwierdzono, że w styczniu i lutym zmarło 180 żołnierzy, a około 3700 jest obecnie objętych kwarantanną.
 
Z zapisów raportu wynika, że żołnierze, którzy zmarli, stacjonowali głównie na granicy chińsko-północnokoreańskiej lub w jej pobliżu w prowincjach Północny Pyongan, Chagang, Ryanggang i Północny Hamgyong. Raport jest podobno efektem rozkazu dowództwa armii, które nakazało szpitalom wojskowym zebrać dane o liczbie żołnierzy, którzy zmarli na skutek wysokiej gorączki wywołanej zapaleniem płuc, gruźlicą, astmą lub przeziębieniami. 

Raport ten podobno wywołał zamieszanie w armii Korei Północnej. W efekcie podjęto działania, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
 
Jednym z kluczowych środków, jakie wojsko wdrożyło, była "gruntowna dezynfekcja zwłok". Jak twierdzi Daily NK, pozostaje to w sprzeczności z poleceniem rządu Korei Północnej, aby wszystkie szpitale kremowały zwłoki. "Jest po prostu zbyt wiele ciał do skremowania w wojsku i wojskowi nie chcieli, aby wieści o kremacjach wyciekły poza armię" - miał powiedzieć informator południowokoreańskiego dziennika.

Władze nakazały również szpitalom wojskowym dezynfekcję obiektów, w których chorzy żołnierze są hospitalizowani. 
 
Jak przystało na standardy Korei Północnej, dowództwo armii zagroziło ukaraniem dowódców jednostek wojskowych, którzy nie przestrzegają odpowiednich procedur zwalczania chorób, mających na celu zapobieganie wybuchom epidemii COVID-19.
 
"Przyszłe oceny gotowości bojowej będą zawierały przegląd, ilu żołnierzy zmarło" - powiedział informator Daily NK i dodał, że oficerowie będą odpowiedzialni za zgony żołnierzy, które nastąpiły w ich jednostkach.
Ostatnio edytowane poniedziałek, 09 marzec 2020 20:19
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie