Niemcy przeznaczą 100 mln euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków w Idlib

Niemcy przeznaczą 100 mln euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków w Idlib

W związku z katastrofą humanitarną w Idlib w północnej Syrii rząd niemiecki chce zwiększyć pomoc dla ludności cywilnej. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) powiedział na poufnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych w Bundestagu, że Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych niedługo dostarczy dodatkowe 100 milionów euro na nadzwyczajną pomoc humanitarną w Idlib. SPIEGEL dowiedział się już w środę o rozmowach z agencją ONZ ds. Uchodźców UNHCR.

Niemcy zwiększyły już pomoc dla Idlib na początku lutego, kiedy rząd zgodził się udostępnić kolejne 25 milionów euro, aby pomóc w przezwyciężeniu kryzysu humanitarnego w regionie. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych próbuje obecnie uzyskać dostęp do Idlib za pośrednictwem lokalnych organizacji pomocowych, aby dodatkowe fundusze mogły zostać tam wykorzystane jak najszybciej.

Warunkiem było jednak zapewnienie walczących stron Rosji i Turcji o uspokojeniu sytuacji, aby konwoje pomocy mogły dotrzeć do ludzi bez przeszkód. Maas wyjaśnił to w Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu (AA - Auswärtigen Ausschuss).

Działania AA w północno-zachodniej Syrii koncentrują się na zapewnieniu żywności i opieki zdrowotnej, zaopatrzeniu w pomoc i zapewnieniu schronienia. Fundusze, które zostały ponownie zwiększone, zostaną również wykorzystane na budowę schronów dla osób uciekających przed toczącymi się walkami wokół Idlib w kierunku granicy turecko-syryjskiej.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie