Kolejni deputowani do irańskiego parlamentu zarażeni koronawirusem

Kolejni deputowani do irańskiego parlamentu zarażeni koronawirusem

Wiceprezydent Iranu, wiceminister zdrowia, dwóch a od wczoraj dodatkowych czterech deputowanych do irańskiego parlamentu jest zainfekowanych koronawirusem COVID-19. Do dzisiaj przebadano 30 z 290 członków Irańskiego Zgromadzenia Konsultatywnego, czyli miejscowego parlamentu - donosi Kuwejcka Agencja Informacyjna KUNA.

Oficjalnie do wczoraj w Iranie było zarażonych 270 osób z czego 26 zmarło. Wśród zmarłych jest pierwszy irański ambasador w Watykanie 81-letni Hadi Khosroshahi. Komentatorzy nie ukrywają, że te dane wyglądają na znacząco zaniżone, żeby nie powiedzieć sfałszowane. 

W mediach rządowych irański minister zdrowia Saeid Namaki zapowiada, że jego kraj "zaskoczy świat, rzucając na kolana koronawirusa". Minister zdrowia powiedział ponadto, że szybka reakcja Iranu na wybuch koronawirusa nastąpiła pomimo rosnącej presji gospodarczej na ten kraj spowodowanej sankcjami amerykańskimi. 

Tymczasem dzisiaj, w piątek 28 lutego, rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia powiedział w telewizji państwowej, że 34 osoby zmarły do tej pory w Iranie z powodu infekcji koronawirusowych, a całkowita liczba osób, u których zdiagnozowano tę chorobę wynosi 388. Zatem w ciągu jednego dnia mamy do czynienia ze wzrostem liczby zarażonych o 118, a ofiar o 8. 

Wydaje się, że mimo propagandowych zapewnień, władze nie panują nad sytuacją. Iran stał się "eksporterem" koronawirusa nie tylko do krajów Zatoki Perskiej ale nawet do odległej Nowej Zelandii, gdzie odnotowano pierwszy przypadek zakażenia u kobiety, która przybyła do tego kraju właśnie z Iranu.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie