Czy da się zatrzymać Sandersa? Wyniki sondaży przed "Super Wtorkiem" w USA

Czy da się zatrzymać Sandersa? Wyniki sondaży przed "Super Wtorkiem" w USA
Po głosowaniach w trzech pierwszych prawyborach stanowych senator Bernie Sanders jest liderem w wyścigu o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Jednak to jeszcze nic nie oznacza, bowiem przed nami kolejne głosowania, w tym w najbliższy "Super Wtorek", gdzie w 15 stanach do zdobycia będzie 1/3 głosów delegatów.
 
Rywale Sandersa od kilkunastu dni nasilili kampanię, w której przestrzegają, że nominacja kandydata o tak socjalistycznych poglądach, może stanowić zagrożenie dla partii i jej szans w listopadowym starciu z Donaldem Trumpem. 

Tymczasem sondaże, zarówno te ogólnokrajowe jak i te stanowe, pokazują, że amerykańscy wyborcy Demokratów nie za bardzo biorą sobie do serca te ostrzeżenia. 
 
Ostatni ogólnokrajowy sondaż przeprowadzony przez The Economist/YouGov w dniach 23-25 lutego pokazuje, że na Sandersa w prawyborach głos chce oddać 30% wyborców Demokratów. Drugi na liście Joe Biden cieszy się poparciem 20% a trzecia Elisabeth Warren 16%. Co ciekawe Sanders jest kandydatem ludzi młodych. Aż 55% demokratycznych wyborców w wieku 18-29 lat oraz 41% w wieku 30-44 lata deklaruje, że odda głos na Berniego Sandersa. Jest także liderem wśród wyborców "białych" oraz wśród Latynosów. Jedynie wśród Afroamerykanów Biden ma 8-punktową przewagę nad Sandersem (35 do 27).  

Oto jak wygląda sytuacja w 15 stanach i terytoriach, głosujących w "Super Wtorek":
Alabama:
52 delegatów. Brak sondaży. 
Amerykańskie Samoa:
6 delegatów. Brak sondaży.
Arkansas:
31 delegatów. W jedynym sondażu przeprowadzonym w Arkansas przez Talk Business and Politics-Hendrix College prowadzi były burmistrz Nowego Jorku Mike Bloomberg, który ma 1-punktową przewagę nad byłym wiceprezydentem Joe Bidenem oraz 4 punkty nad Sandersem. 
Kalifornia:
415 delegatów. Sanders jest w Kalifornii zdecydowanym faworytem. Średnia z czterech przeprowadzonych w lutym sondaży w tym stanie pokazuje, że może on liczyć na 27,5% głosów. Biden na 14,3, Warren 13,8 a Bloomberg 13. Co ciekawe w Kalifornii kandydat musi osiągnąć 15-procentowy próg, aby zdobyć głosy delegatów. Przy takim rozkładzie wszystkie trafiłyby do Sandersa. 

Kolorado:
67 delegatów. Według badań przeprowadzonych przez Magellan Strategies w dniach 24-25 lutego w Kolorado wygrywa Sanders (27%), na drugim miejscu znajduje się Elisabeth Warren (15%). Inny sondaż Data for Progress daje Sandersowi nawet 14 punktów przewagi nad Warren (34 do 20).
Maine:
24 delegatów. Jedyny tegoroczny sondaż w Maine, przeprowadzony przez Colby College, pokazuje, że Sanders ma 9-punktową przewagą nad rywalami.
Massachusetts:
91 delegatów. Według sondażu przeprowadzonego przez University of Massachusetts Lowell, Sandersa popiera 21% i ma on 1-punktową przewagę nad senator Warren. 
Minnesota:
75 delegatów. Dwa lutowe sondaże przeprowadzone w tym stanie pokazują, że prowadzi tu miejscowa senator Amy Klobuchar z przewagą 6 punktów nad Sandersem. 

Karolina Północna:
110 delegatów. Trzy sondaże z lutego pokazują wyrównany wyścig między Sandersem a Bidenem. Sondaż  U-Mass Lowell daje przewagę 4 punktów Sandersowi. Z kolei badania Public Policy Polling wskazują na 3-punktowe prowadzenie Bidena. A Civitas Institute daje po 20 procent Sandersowi, Bidenowi oraz Bloombergowi.
Oklahoma:
37 delegatów. Przeprowadzono dwa sondaże z rozbieżnymi wynikami. Sondaż Sooner Survey wskazuje, że prowadzi Bloomberg o 6 punktów przed Bidenem, natomiast sondaż News 9-News daje Bidenowi 1-punktową przewagą nad byłym burmistrzem Nowego Jorku.
Tennessee:
64 delegatów. Brak sondaży.
Teksas:
228 delegatów. Sondaże pokazują, że w Teksasie odbywa się ostra walka między Sandersem a Bidenem. Badania przeprowadzone w tym miesiącu przez University of Houston pokazują remis. Obaj mogą liczyć na 20% wyborców i wyprzedzają tylko o 3 punkty senator Warren. W sondażu U-Mass Lowell Sanders ma 3-punktową przewagą nad Bidenem, i 5-punktową nad Bloombergiem. 
Utah:
29 delegatów. Tylko jeden sondaż został przeprowadzony w Utah. Badania Suffolk University-Salt Lake Tribune ze stycznia wskazują na 13-punktową przewagę Sandersa nad rywalami.
Vermont:
16 delegatów. To stan rodzinny Berniego Sandersa. Ma w nim przytłaczającą przewagę. Według sondażu radia publicznego w tym stanie na Sandersa głos odda 51% wyborców.
Wirginia:
99 delegatów. Ostatni sondaż przeprowadzony przez Data for Progress pokazuje, że Sandersa popiera 28% badanych, Bidena 19% a Bloomberga 17%.
 
Wszystko więc wskazuje na to, że zwycięzcą w "Super Wtorek" może się okazać Bernie Sanders. Tym bardziej, że badania dowodzą, iż zdobędzie delegatów z największego stanu Kalifornia, a w pozostałych jeśli nie jest faworytem, to ciągle pozostaje w walce o głosy delegatów. Taki wynik z pewnością przemebluje listę demokratycznych kandydatów przed następnymi prawyborami w kolejnych stanach, i kto wie, czy nie otworzy ostatecznie Sandersowi drzwi do nominacji w listopadowych wyborach prezydenckich.
Ostatnio edytowane piątek, 28 luty 2020 00:06
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie