Iran fałszuje dane na temat rzeczywistych rozmiarów epidemii koronawirusa

Iran fałszuje dane na temat rzeczywistych rozmiarów epidemii koronawirusa
Islamska Republika Iranu angażuje się w masowe tuszowanie epidemii koronawirusa, która może zniszczyć życie milionów ludzi - twierdzi telewizja Al Arabiya.
 
Zdaniem dziennikarzy tej stacji, jeżeli przyjmiemy twierdzenia irańskiego rządu za prawdziwe, to epidemia koronawirusa w Iranie w ciągu tygodnia wzrosła z 0 przypadków do 95 i 15 zabitych, co stanowi największą liczbę ofiar śmiertelnych poza Chinami.
 
Jeśli to prawda, to liczby te dają wskaźnik śmiertelności na poziomie około 15 procent. Tymczasem jest to niezwykła liczba w porównaniu z chińską i światową średnią wynoszącą około 2 procent. Co gorsza, jeśli 15 osób umarło, to sugerowałoby to, że zarażonych jest od 750 do 1500 osób w całym kraju.
 
Wczoraj deputowany z irańskiego miasta Qom powiedział, że tylko w jego mieście zmarło na tę chorobę 50 osób. Dzisiaj, dwaj wyżsi urzędnicy państwowi ogłosili, że ich testy na obecność wirusa COVID-19 są pozytywne. Pierwszy to wiceminister zdrowia Iranu, Iraj Harirchi, a drugi to członek parlamentu irańskiego, Mahmoud Sadeghi.
 
Zdaniem stacji Al Arabiya takie rażące rozbieżności są wynikiem niekompetencji lub oszustwa. Stacja oskarża władze Iranu o ukrywanie danych w celach czysto politycznych. Dwa dni temu Przywódca Iranu, Ali Khamenei, oskarżył zagraniczne media o wykorzystanie kwestii koronawirusa do powstrzymania ludzi przed głosowaniem w wyborach parlamentarnych. 

Tymczasem wydaje się, że Iran nie tylko ukrywa prawdziwe dane, ale także w związku z tym "eksportuje" koronawirusa do innych krajów arabskich. Obecnie 27 osób w sześciu krajach arabskich zostało zakażonych koronawirusem po wizycie w Iranie. 
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie