"Jeśli Demokrata zostanie prezydentem USA, to Izrael będzie miał kłopoty"

"Jeśli Demokrata zostanie prezydentem USA, to Izrael będzie miał kłopoty"
Yair Lapid, jeden z liderów izraelskiej opozycji, w wywiadzie dla The Jerusalem Post, który ukaże się w weekend, przekonuje, że Izrael będzie miał "głębokie kłopoty", jeśli kandydat Demokratów wygra wybory prezydenckie w USA.
 
Lapid, który uważany jest za numer dwa niebiesko-białych, czyli izrealskiej koalicji centrowej, składającej się z kilku partii, oskarżył premiera Benjamina Netanyahu o niszczenie więzi z Partią Demokratyczną. Mówiąc o relacjach Izraela z Demokratami, Lapid stwierdził, że Netanyahu podjął w trakcie swojej kadencji kroki, które "głęboko rozgniewały przywódców partii demokratycznej".

Myślę, że będziemy w poważnych kłopotach. Czas Obamy, to w tym przypadku będzie tylko przygrywka do tego, co się wydarzy", powiedział Lapid, odnosząc się do napięcia, które panowało w stosunkach amerykańsko-izraelskich, kiedy Netanyahu i Obama starli się o układ z Iranem i osiedla na Zachodnim Brzegu.

W ocenie Lapida, Izrael kiedyś utrzymywał równoważne relacje zarówno z Demokratami jak i Republikanami. Teraz za sprawą polityki Netanyahu w ciągu ostatnich czterech lat te proporcje nie tyle uległy zachwianiu, co zostały całkowicie zniszczone.
 
Lapid stwierdził też, że w jego ocenie niebiesko-biali lepiej zabezpieczą interesy Izraela w zakresie stosunków z USA. Uważa on, że sztuka polega na tym, żeby nie palić mostów w relacjach z połową amerykańskiej sceny politycznej. 
 
Yair Lapid w Polsce znany jest ze swoich słów o "polskich obozach śmierci" i babci zamordowanej w Polsce przez Niemców i Polaków. Słowa wypowiedziane przy okazji dyskusji na temat nowelizacji ustawy o IPN, wywołały burzę. Dziennikarze zarówno w Polsce jak i w Izraelu po dogłębnej analizie życiorysu izraelskiego polityka dowodzili, że babcia Lapida nie mogła zginąć w Polsce. Wtedy Yair Lapid zmienił wersję i zaczął mówić o prababci zamordowanej w Auschwitz.
Ostatnio edytowane poniedziałek, 17 luty 2020 13:10
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie