Erdogan o dzisiejszej rozmowie z Putinem w sprawie Syrii

Erdogan o dzisiejszej rozmowie z Putinem w sprawie Syrii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dziennikarzom o szczegółach dzisiejszej rozmowy telefonicznej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

„Dyskutowaliśmy o sytuacji w Idlibie, w szczególności o konsekwencjach działań tureckiego wojska, sił reżimu Assada i Rosji. Podjęto decyzję o zorganizowaniu spotkań tureckiej i rosyjskiej armii w Turcji, a także przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony i wywiadu obu krajów w Moskwie. Spotkania zostaną zorganizowane w najbliższej przyszłości ”- powiedział lider Turcji.


Odpowiadając na pytanie, czy obszar operacji „Gałązka oliwna” zostanie poszerzony, jeśli Rosja nie zastosuje się do porozumień w sprawie Syrii, głowa państwa zauważyła, że ​​operacja antyterrorystyczna w regionach syryjskich na wschód od Eufratu trwa nadal z determinacją.

„Turcja nie zamierza wycofywać się w tej sprawie. Kontynuowane jest czyszczenie terytoriów od Tal Abyad do Rasulayn. Operacje przeciwko terrorystom czasami obejmują obszar Tal Rifat. Jednak w tej chwili Idlib pozostaje głównym zagadnieniem w sprawie, ponieważ istnieje możliwość nowej fali migracji do Turcji. Aby temu zapobiec, Turcja podejmuje pewne środki w Syrii. Staramy się zapewnić mieszkania dla imigrantów ”- powiedział Erdogan.

Według oficjalnego oświadczenia: "dwaj przywódcy omówili różne aspekty działań mających na celu rozwiązanie kryzysu syryjskiego, koncentrując się na sytuacji w strefie deeskalacji Idlibu i potrzebie pełnego wdrożenia porozumień rosyjsko-tureckich, w tym memorandum z 17 września 2018. ”

Ostatnio edytowane środa, 12 luty 2020 12:45
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie