Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 1.000

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 1.000

We wtorek 11 lutego 2019 roku liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 1.000 i według ostatnich danych wynosi 1.018. W poniedziałek zanotowano 108 zgonów, wobec 97 zarejestrowanych dzień wcześniej. Według danych John Hopkins CSSE liczba zarażonych wzrosła do 43.115 osób.

Epidemia zaczyna mieć także swoje konsekwencje polityczne w Chinach. W chińskiej prowincji Hubei, epicentrum epidemii koronawirusa zwolniono dwóch wysokich urzędników partii komunistycznej. Zhang Jin był sekretarze partii w prowincji odpowiedzialnym za problematykę zdrowia a Liu Yingzi szefem Komisji Zdrowia prowincji Hubei. 

Decyzja ta wynika prawdopodobnie z fali publicznej krytyki skierowanej do urzędników w prowincji, która została wywołana śmiercią Li Wenlianga. Li był jednym z ośmiu lekarzy zatrzymanych przez policję w Wuhan za "szerzenie plotek", kiedy ostrzegał innych o nowym wirusie, który powoduje chorobę układu oddechowego. 34-letni Li zaraził się wirusem od jednego ze swoich pacjentów i zmarł w zeszłym tygodniu.

Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że 103 ze 108 nowych zgonów miało miejsce w Hubei. Liczba zgonów wynosi obecnie 1.018. W ciągu ostatnich  24 godzin w całych Chinach potwierdzono 2.478 nowych zakażeń. W samej prowincji Hubei liczba potwierdzonych przypadków osiągnęła ponad 30.000.

Od początku wybuchu epidemii w grudniu wirus rozprzestrzenił się na około dwadzieścia krajów, ale do tej pory poza Chinami kontynentalnymi odnotowano tylko dwa przypadki śmiertelne.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie