Koronawirus zaatakował Koreę Północną. Kim odwołał defiladę

Koronawirus zaatakował Koreę Północną. Kim odwołał defiladę

Przywódca Korei Północnej Kim Jong Un odwołał wielką paradę, która miała się odbyć w minioną sobotę z okazji 72 rocznicy powstania Koreańskiej Armii Ludowej. Nie podano przyczyn tej decyzji, ale południowokoreańska prasa donosi, że koronawirus "uderzył w Koreę Północną" i już sieje tam spustoszenie.

Oficjalnie Korea Północna nie informuje o jakichkolwiek zgonach, czy liczbie osób zarażonych. Jednak koronawirus w kraju, w którym system opieki zdrowotnej jest na bardzo niskim poziomie, uśmiercił już kilka osób w miejscowości Sinuiju położonej przy granicy z Chinami. 

W ubiegłym roku rocznica powstania północnokoreańskiej armii była w tym kraju ogromnym wydarzeniem, podczas którego demonstrowano światu najnowsze pociski i inny sprzęt wojskowy z Północy, czemu towarzyszyła jak zwykle defilada tysięcy żołnierzy. W tym roku nic nie mówiło się o głowicach nuklearnych narodu, a tym bardziej o "nowej broni strategicznej", którą Kim obiecał ujawnić.

Rodong Sinmum, gazeta rządzącej Partii Robotniczej, przytoczyła jedynie rzekomy sukces sił zbrojnych w walce z "poważnymi i niebezpiecznymi trudnościami".

Doniesienia o tym, że poddani Kima padają ofiarą koronawirusa, przekazują media południowokoreańskie. Strona internetowa Daily NK, który opiera się na źródłach w Korei Północnej, wysyłających raporty i informacje za pośrednictwem chińskich sieci telefonii komórkowej do kontaktów w Chinach, twierdzi, że władze "nakazały urzędnikom publicznej służby zdrowia w Sinuiju, aby szybko pozbyć się ciał i utrzymać śmierć w tajemnicy przed opinią publiczną".

Jeden z pierwszych pacjentów w Korei Północnej podobno był hospitalizowany w Sinuiju "z objawami podobnymi do przeziębienia i otrzymał reduktory gorączki i antybiotyki", informuje Daily NK, ale pacjent zmarł jak gorączka wzrosła.  Dwóch kolejnych pacjentów zmarło dwa dni później w innym szpitalu w Sinuiju i dwóch w pobliskim mieście.

Biorąc pod uwagę poziom północnokoreańskiej służby zdrowia oraz całkowity brak środków na walkę z epidemią, obserwatorzy uważają, że w tym kraju wirus może rozwijać się zdecydowanie szybciej niż w krajach wysokorozwiniętych. 

Według danych John Hopkins CSSE do dzisiejszego poranka w wyniku ataku koronawirusa zmarło 910 osób, a 40.560 jest zarażonych.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie