Dawny oficer sił specjalnych Egiptu, a potem lider IS, skazany na śmierć

Dawny oficer sił specjalnych Egiptu, a potem lider IS, skazany na śmierć

Egipski sąd w sobotę skazał Hishama al-Ashmawi, byłego oficera sił specjalnych, który stał się bojownikiem Państwa Islamskiego na śmierć. Wraz z nim sądzono 36 innych członków IS - których również skazano na karę śmierci.

Ashmawi został schwytany we wschodniej części libijskiego miasta Derna pod koniec 2018 r.i przekazany Egiptowi przez władze lojalne rządowi w Benghazi i marszałkowi Khalifie Haftarowi oraz Libijskiej Armii Narodowej (LNA) w maju ubiegłego roku.

"Terrorysta Ashmawi został aresztowany w dzielnicy Al-Maghar w mieście Darnah i miał na sobie wybuchową kamizelkę, ale nie był w stanie jej zdetonować ”- powiedział rzecznik LNA o schwytaniu.

Ashmawi został skazany za szereg zarzutów, w tym za spisek w 2014 r., w którym zginęło 22 żołnierzy w pobliżu granicy z Libią, oraz udział w próbie zabicia byłego ministra spraw wewnętrznych w 2013 r.

Sąd wskazał, że Ashmawi przewodził organizacji Ansar Bayt al-Maqdis na Synaju, najbardziej aktywnej grupie dżihadystów w Egipcie, zanim grupa przysięgła wierność Państwu Islamskiemu w 2014 roku.

W krótkim oświadczeniu rzecznik armii egipskiej płk Tamer al-Rifai powiedział: „Wojskowy Sąd Karny wydał dziś orzeczenie w sprawie znanej jako Farafra, aby ukarać oskarżonego Hishama Aliego Ashmawiego przez powieszenie”.

Ostatnio edytowane środa, 05 luty 2020 15:44
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie