"Umowa stulecia", czyli jak Trump robi świat w trąbkę

"Umowa stulecia", czyli jak Trump robi świat w trąbkę

Prezydent USA Donald Trump i premier Izraela Benyamin Netanyahu na wspólnej konferencji w Białym Domu mówili wielkie słowa, o wielkim przełomowym dokumencie, który stanie się wielkim wydarzeniem i zapewni pokój na Bliskim Wschodzie. To śpieszymy uspokoić. Nie będzie przełomu i plan pokojowy Trumpa nie tylko, że niczego nie załatwia, ale tworzy nowe pola konfliktu w regionie. 

"Dziś Izrael robi wielki krok w kierunku pokoju", powiedział Trump na początku swojego wystąpienia. "Młodzi ludzie na Bliskim Wschodzie są gotowi na bardziej pełną nadziei przyszłość, a rządy w całym regionie zdają sobie sprawę, że terroryzm i ekstremizm islamski są wspólnym wrogiem wszystkich".
 
Prezydent USA powiedział, że jest "głęboko poruszony i zdumiony tym, co tak mały kraj, jakim jest Izrael, osiągnął". "Państwo Izrael zajmuje niewielkie terytorium na Bliskim Wschodzie, a mimo to stało się kwitnącym centrum demokracji, innowacji, kultury i handlu". Izrael jest światłem dla świata" - powiedział Trump.
 
Prezydent ujawnił szczegóły swojej "Umowy stulecia" o pokój na Bliskim Wschodzie. Umową zachwycony był premier Izraela, który zdobył się na takie oto wyznanie: "Wasz plan pokojowy zachowuje równowagę tam, gdzie inne plany zawiodły. Jesteś największym przyjacielem, jakiego Izrael kiedykolwiek miał w Białym Domu." - powiedział Netanyahu do Trumpa. 
 
Sam dokument liczy 181 stron i znajduje się TUTAJ.
 
Na potrzeby naszego artykułu udało nam się prześledzić jego najistotniejsze zapisy.
 • Około 97% terytoriów zamieszkanych przez Izraelczyków na Zachodnim Brzegu zostanie przyłączonych do terytorium Izraela (a przypomnijmy, że są to nielegalne osady)
 • Dolina Jordanu, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego Izraela, będzie podlegać jurysdykcji Izraela
 • Państwo Izrael zachowa kontrolę nad wodami terytorialnymi, które są niezbędne dla bezpieczeństwa Izraela
 • Na rzecz Palestyny ​​zostaną zbudowane dwie drogi dojazdowe, które będą podlegały izraelskim wymogom bezpieczeństwa
 • Wyznaczanie granic zgodnie z mapą koncepcyjną pozostaje bez uszczerbku dla indywidualnych roszczeń własności lub praw własności tradycyjnie prowadzonych w izraelskim systemie sądowym
 • Ludzie każdej wiary powinni mieć możliwość modlitwy na Wzgórzu Świątynnym / Haram al-Sharif, biorąc pod uwagę czas modlitwy i święta każdej religii (tj otwarcie Meczetu Al - Aqsa dla Żydów)
 • Jerozolima pozostanie suwerenną stolicą państwa Izrael i pozostanie niepodzielnym miastem.
 • Suwerenna stolica Palestyny powinna znajdować się we fragmencie wschodniej Jerozolimy we wszystkich obszarach na wschód i północ od istniejącej bariery bezpieczeństwa (czyli w efekcie za miastem), w tym w Kafr Aqab, we wschodniej części Shuafat i Abu Dis, i może nazywać się Al Quds lub być określana inną nazwą wyznaczoną przez państwo Palestyny
 • Jerozolima powinna być uznana na arenie międzynarodowej jako stolica państwa Izrael. Al Quds (lub inna nazwa wybrana przez państwo Palestyny) powinna być uznana na arenie międzynarodowej jako stolica państwa Palestyny
 • Państwo Palestyna zostanie w pełni zdemilitaryzowane i tak pozostanie
 • Państwo Izrael utrzyma co najmniej jedną stację wczesnego ostrzegania w Palestynie, jak wskazano na mapie koncepcyjnej, która będzie prowadzona przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Zapewniony zostanie nieprzerwany izraelski dostęp do bezpieczeństwa z dowolnej stacji wczesnego ostrzegania.
 • Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać bezcłowe traktowanie towarów pochodzących ze wszystkich obszarów, które korzystają obecnie z takiego traktowania, i będą (dopiero wówczas) negocjować umowę o wolnym handlu z państwem Palestyny (ale bez gwarancji zawarcia)
 • Żadni palestyńscy więźniowie ani więźniowie administracyjni nie zostaną zwolnieni zgodnie z (zapisami) tego rozdziału, jeśli wszyscy jeńcy izraelscy nie powrócą do państwa Izrael.
 • Nie będzie prawa powrotu ani przyjęcia jakiegokolwiek uchodźcy palestyńskiego do państwa Izrael. (jest ich 5 milionów wypędzonych)
 • Palestyna powstrzyma się od wszelkich prób podjęcia współpracy w ramach międzynarodowych organizacji bez zgody państwa Izrael;
 • Palestyna nie podejmie żadnych działań i odwoła wszystkie toczące się działania przeciwko państwu Izrael, Stanom Zjednoczonym i ich obywatelom przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i wszystkimi innymi trybunałami;
 • Palestyna nie podejmie żadnych działań przeciwko obywatelom Izraela lub Stanów Zjednoczonych przed Interpolem lub jakimkolwiek systemem prawnym nieizraelskim lub nieamerykańskim (odpowiednio);
Nazwać to co przygotowała amerykańska dyplomacja planem stulecia, to niestety trzeba mieć ego jak Trump Tower. Dotychczasowa lektura dokumentu pozwala nam stwierdzić, że sporządzany on był z całą pewnością bez przedstawicieli Palestyny, co wiadomo, ale był on także sporządzany bez jakiejkolwiek wyobraźni. Zamiast rozwiązywać problemy regionu wydaje się, że Trump postanowił dolać oliwy do ognia.
Ostatnio edytowane wtorek, 28 styczeń 2020 22:11
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie