Wywiady ZEA i Egiptu zmusiły gen. Haftara do zerwania porozumienia

Wywiady ZEA i Egiptu zmusiły gen. Haftara do zerwania porozumienia

Służby wywiadowcze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Egiptu zmusiły generała Haftara do zerwania porozumienia, które miało doprowadzić do trwałego pokoju w Libii - informuje turecki Daily Sabah.

Przypomnijmy, że Khalifa Haftar opuścił Moskwę bez podpisania porozumienia o zawieszeniu broni w Libii. Kilkugodzinne negocjacje i rozmowy z udziałem dyplomatów Rosji, Turcji, gen. Haftara oraz Fayez al-Sarraja, który stoi na czele uznanego na całym świecie rządu w Trypolisie, zakończyły się fiaskiem.

Blisko tydzień temu w analizie "Czy car z sułtanem ograli Unię Europejską?" napisaliśmy, że jest jedno wyjście, które może zniweczyć plany porozumienia pokojowego.

"Jest jedno wyjście, ale brzydkie. Egipt może naciskać na gen. Haftara, aby ten nie przyjmował turecko-rosyjskiej propozycji rozejmu. Ale Rosja też może Haftara nacisnąć. Pytanie, kto będzie naciskał skuteczniej."

Jak donosi turecki dziennik, "wysiłki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu na rzecz destabilizacji Libii po arabskiej wiośnie są kontynuowane w szybkim tempie". Oba kraje odegrały podobno główną rolę w udaremnieniu prób zawieszenia broni, co wcześniej Moskwa uważała za prawie przesądzone. 

Źródła Daily Sabah podają, że posunięcie Haftara spotkało się ze zdumieniem ze strony Turcji, a tym bardziej Rosji, i dodają, że oficerowie wywiadu ZEA i Egiptu ograniczyli szanse na osiągnięcie porozumienia.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wcześniej złamały ONZ-owskie embargo na broń, co ujawnił raport ONZ z 2017 roku, w którym stwierdzono, że kraj ten od dawna udziela gen. Haftarowi wszelkiego rodzaju wsparcia wojskowego, podsycając trwający konflikt. W raporcie podano, że wśród broni dostarczonej przez ZEA znalazł się w kwietniu 2015 roku śmigłowiec MI-24P. Śledczy potwierdzili, że śmigłowiec MI-24P pochodzi z Białorusi, która przyznała, że w 2014 roku dostarczyła cztery takie śmigłowce do ZEA.
 
W sprawozdaniu stwierdzono również, że w kwietniu 2016 r. przez porty w Arabii Saudyjskiej i Egipcie dostarczono do Libijskiej Armii Narodowej (LNA) 93 wozy bojowe i 549 pojazdów pancernych i nieopancerzonych. Ponadto raport zawierał zdjęcia satelitarne z bazy lotniczej al-Khadim, na wschód od Bengazi, które pokazywały drony "najprawdopodobniej" kontrolowane przez ZEA. 
Ostatnio edytowane środa, 15 styczeń 2020 10:51
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie