Al-Sarraj podpisał porozumienie o zawieszeniu broni. Haftar chce pomyśleć do rana

Al-Sarraj podpisał porozumienie o zawieszeniu broni. Haftar chce pomyśleć do rana

Dyplomaci Rosji i Turcji przygotowali projekt porozumienia dotyczący zawieszenia broni w Libii. Dokument już podpisał Fayez al-Sarraj, szef uznanego przez ONZ libijskiego rządu porozumienia narodowego (GNA). Natomiast Khalifa Haftar, dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA), która próbuje zdobyć stolicę Trypolis, poprosił o czas do wtorku rano na rozważenie zapisów dokumentu.

Walczący przywódcy Libii przeprowadzili w poniedziałek w Moskwie rozmowy pokojowe w obecności szefów resortów dyplomacji Rosji i Turcji. Moskwa i Ankara oczekują podpisania wiążącego rozejmu, który zakończyłby trwającą dziewięć miesięcy wojnę i utorował drogę do porozumienia. 

Umowa o zawieszeniu broni w Libii będzie nadzorowana przez ONZ. Dokument zakłada wzajemne wycofanie sił oraz wstrzymanie transferu sił tureckich do Libii. Zgodnie z porozumieniem za zabezpieczenie odwiertów naftowych i gazowych ma odpowiadać libijska armia. Umowa obejmuje również międzynarodowy nadzór nad portami morskimi i lądowymi oraz powierzenie "misji antyterrorystycznej armii narodowej".

Do stolicy Turcji przyleciał premier Włoch Giuseppe Conte. Po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem włoski premier powiedział, że zawieszenie broni w Libii utoruje drogę do ważnej szansy i ma nadzieję, że kraj ten wejdzie w proces pokojowy. Conte wyraził nadzieję, że dzięki procesowi berlińskiemu napięcia w Libii przerodzą się w proces polityczny.

Od września ubiegłego roku, w ramach tzw. procesu berlińskiego, w stolicy Niemiec odbyło się kilka spotkań na wysokim szczeblu w celu zakończenia konfliktu libijskiego z udziałem Francji, Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero włączenie się w ten proces Rosji i Turcji spowodowało przełom. W sobotę prezydent Rosji i kanclerz Niemiec poinformowali, że w Berlinie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona Libii.

12 stycznia strony konfliktu libijskiego ogłosiły zawieszenie broni w odpowiedzi na wezwanie prezydenta Turcji Recepa Erdogana i prezydenta Rosji Władimira Putina. Od czasu obalenia Muammara Kaddafiego w 2011 roku w Libii powstały dwa ośrodki władzy: jeden we wschodniej Libii (Haftar), wspierany głównie przez Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Rosję oraz drugi w Trypolisie (al-Sarraj) uznawany przez ONZ i wspierany przez Turcję.

 

Ostatnio edytowane poniedziałek, 13 styczeń 2020 22:35
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie