Kreml uzgadnia międzynarodową konferencję w sprawie Libii

Kreml uzgadnia międzynarodową konferencję w sprawie Libii

Rosja uzgodniła między innymi z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch oraz Turcji przeprowadzenie międzynarodowej konferencji w sprawie Libii, która odbędzie się w Berlinie. Takie ustalenia zapadły między innymi podczas sobotniego spotkania prezydenta Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Tymczasem dzisiaj w Moskwie dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Khalifa Haftar i premier rządu porozumienia narodowego (GNA) Fayez al-Sarraj z udziałem rosyjskich i tureckich dyplomatów prowadzą rozmowy dotyczące zawieszenia broni w Libii. Umowa o zawieszeniu broni w tym kraju będzie nadzorowana przez ONZ. Znamy już pierwsze szczegóły tego porozumienia.

Dokument zakłada wzajemne wycofanie sił oraz wstrzymanie transferu sił tureckich do Libii. Zgodnie z porozumieniem za zabezpieczenie odwiertów naftowych i gazowych ma odpowiadać libijska armia. Umowa obejmuje również międzynarodowy nadzór nad portami morskimi i lądowymi oraz powierzenie "misji antyterrorystycznej armii narodowej".

Komentując ustalenia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział:  "Konieczne jest teraz utrwalenie tej decyzji i wznowienie, po miesiącach impasu, dialogu między stronami w celu znalezienia politycznego rozwiązania kryzysu w Libii. Unia Europejska pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i w ramach procesu berlińskiego może i musi odgrywać wiodącą rolę w ułatwianiu tego. Naszym celem jest stabilna Libia, demokratyczna i wolna od zewnętrznych ingerencji. Decyzja o swojej przyszłości nie należy do nikogo oprócz samych Libijczyków. Unia Europejska jest gotowa wywiązać się ze swojej roli”.

Przypomnijmy, że dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Khalifa Haftar i premier rządu porozumienia narodowego (GNA) Fayez al-Sarraj (czyt. Faiz al Sarradż) przybyli do Moskwy w celu zawarcia porozumienia. Sarraj, który złożył w niedzielę wizytę w Turcji i spotkał się w Stambule z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, przyleciał do Moskwy w poniedziałek. Haftar przybył do stolicy Rosji w niedzielę. Ostatni raz przywódcy walczących ze sobą w Libiii stron spotkali się w Palermo 13 listopada 2018 roku na konferencji na temat Libii, którą Włochy zorganizowały, zanim Haftar ogłosił ofensywę na Trypolis w kwietniu 2019 roku.

Służby prasowe Kremla poinformowały, że także dzisiaj prezydent Rosji przeprowadził rozmowy telefoniczne z premierem Włoch Giuseppe Conte i prezydentem Francji Emanuelem Macronem dotyczące sytuacji w Libii.

Przeprowadzono dogłębną wymianę poglądów na temat sytuacji w Libii. Przywódcy omówili bieżące wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu libijskiego. W tym względzie Giuseppe Conte pochwalił porozumienia rosyjsko-tureckie osiągnięte 8 stycznia w Stambule.
Szczególnie podkreślono znaczenie przestrzegania przez obie strony ogłoszonego od 12 stycznia zawieszenia broni. Strony wyraziły gotowość do przyczynienia się do skutecznego przeprowadzenia międzynarodowej konferencji w sprawie Libii, planowanej w Berlinie - czytamy w komunikacie Kremla.
 
Na marginesie dzisiejszych wydarzeń w Moskwie zaczęły pojawiać się głosy, głównie polityków niemieckich, którzy chwalą umiejętności rosyjskiej dyplomacji.
 
Wpływy w regionie można uzyskać tylko poprzez połączenie siły politycznej perswazji, "inteligentnej dyplomacji" i, w razie potrzeby, środków wojskowych. To jest metoda, za pomocą której Putin zapewnia sobie wpływy w Syrii, Libii i oczywiście w sytuacji wokół Iranu - powiedział Wolfgang Ischinger, szef monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, w rozmowie z niemiecką stacją telewizyjną ZDF.
Ostatnio edytowane poniedziałek, 13 styczeń 2020 12:49
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie