Czy prezydent Trump kłamał? Nie ma dowodów, że Soleimani planował ataki na ambasady USA

Czy prezydent Trump kłamał? Nie ma dowodów, że Soleimani planował ataki na ambasady USA

Jeszcze w piątek prezydent USA Donald Trump twierdził w wywiadzie dla telewizji FOX News, że zabity iracki generał Qasem Soleimani planował zamachy na cztery amerykańskie ambasady. Tymczasem dzisiaj, w niedzielę 12 stycznia, sekretarz obrony USA Mark Esper oświadczył w telewizji CBS, że nie widział żadnych dowodów na potwierdzenie tezy prezydenta Trumpa.

Prezydent powiedział, że wierzy, że prawdopodobnie mogłoby dojść do ataków na nasze ambasady - tłumaczył Esper i dodał, że podziela ten pogląd. Wiem, że inni członkowie naszego zespołu do spraw bezpieczeństwa narodowego również podzielali ten pogląd - stwierdził. Prowadząca program Face the Nation w CBS Margaret Brennan ze zdziwieniem zapytała: Mówi Pan, że nie było żadnego dowodu? Ja nie widziałem, mówię tylko, że podzielam opinię prezydenta, że wielce prawdopodobne było, że zaatakują nasze ambasady - odparł sekretarz obrony USA.
 
 
Członkowie Kongresu USA również twierdzą, że na spotkaniach przedstawicieli amerykańskich służb z senatorami czy kongresmenami nigdy nie wspominano o jakimkolwiek zagrożeniu dla ambasad USA. Wysocy rangą urzędnicy Trumpa twierdzili, że "mają jedynie niepełne i niepotwierdzone informacje wywiadowcze na temat planowanych ataków na ambasadę w Bagdadzie".
Ostatnio edytowane poniedziałek, 13 styczeń 2020 22:32
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie