Siły USA wycofują się z Iraku?! Wyciekł projekt listu, który miał być nigdy nie publikowany

Siły USA wycofują się z Iraku?! Wyciekł projekt listu, który miał być nigdy nie publikowany

W mediach pojawił się list szefa amerykańskiego oddziału wojskowego Task Force Iraq, generała brygady Williama Seely'ego do zastępcy szefa wspólnego dowództwa operacji w Iraku, w którym napisano, że w najbliższych dniach i tygodniach żołnierze "będą zmieniać pozycje, aby przygotować się do dalszego ruchu".  W liście dodano, że operacja ma związek z decyzją parlamentu irackiego.

Tymczasem sekretarz obrony USA twierdzi, że siły amerykańskie nie mają zamiaru opuszczać Iraku. Nie podjęto żadnej decyzji o opuszczeniu Iraku - powiedział Mark Esper.

Generał Mark A. Milley, szef połączonych sztabów armii USA, czyli najwyższy rangą amerykański wojskowy przyznał, że list jest autentyczny, ale został wysłany przez pomyłkę. Podkreślił, że (publikowany poniżej) list był tylko projektem i nigdy nie powinien być opublikowany.

Szanując suwerenność Republiki Iraku i zgodnie z życzeniem irackiego parlamentu i premiera, CJTF-OIR w najbliższych dniach i tygodniach dokona zmiany pozycji sił, aby przygotować się do dalszego ruchu - czytamy w liście gen. Seely'ego, który trafił już do irackiego ministerstwa obrony.

Agencja Reuters informowała wcześniej, że irackie źródło wojskowe uznało list za autentyczny. Natomiast rzecznik Pentagonu, zanim jeszcze zabrali głos jego szefowie, powiedział: Nie jest możliwe natychmiastowe potwierdzenie autentyczności listu stwierdzającego, że siły USA zamierzają się wycofać.
 
Całą sytuację na Twitterze jednym zdaniem skomentował dr Wojciech Szewko: Czyli armia nie będzie walczyć za tweety Trumpa.
 
 
Ostatnio edytowane poniedziałek, 06 styczeń 2020 21:55
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie