Libia. Haftar rozkazał armii zająć Trypolis

Libia. Haftar rozkazał armii zająć Trypolis

Dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Khalifa Haftar rozkazał swoim siłom ruszyć w kierunku Trypolisu i powiedział, że zbrojni w mieście otrzymają bezpieczeństwo w zamian za złożenie broni.

„Libijska Armia Narodowa nieuchronnie zwycięża w bitwie o Trypolis. Wzywamy jednostki, które zbliżają się do Trypolisu, do przestrzegania zasad prowadzenia wojny. Wzywamy bojowników, którzy walczą z naszą armią, aby pozostali w swoich domach, a (wtedy) będą bezpieczni" - powiedział Haftar w telewizyjnym przemówieniu w czwartek wieczorem.

„Nadeszła godzina zero dla powszechnego i totalnego ataku, jakiego oczekuje każdy wolny i uczciwy Libijczyk” „Dziś ogłaszamy decydującą bitwę i natarcie w kierunku serca stolicy, aby ją uwolnić ... idźcie teraz naprzód nasi bohaterowie”.

Haftar wydał rozkaz ataku i  przejęcia stolicy kraju od rządu porozumienia narodowego (GNA z siedzibą w Trypolisie).
Jego rozkazy dotyczące ataku pojawiły się w dniu wznowienia lotów na jedynym funkcjonującym lotnisku w stolicy Libii, Trypolisie, - Mitiga,  trzy miesiące po zawieszeniu lotów z powodu powtarzających się ataków rakietowych.
Siły Haftara, które oskarżają GNA o wykorzystywanie Mitigi do celów wojskowych, mówią, że atakują „tureckie drony” wystrzeliwane z lotniska atakujące żołnierzy LNA w południowym Trypolisie.

GNA oświadczył , że sytuacja jest „pod kontrolą” i że jego żołnierze utrzymują pozycje na południu stolicy. „Jesteśmy gotowi odeprzeć każdą szaloną próbę lidera puczu Haftara” - powiedział minister spraw wewnętrznych GNA Fathi Bashagha w telewizji al-Ahrar.

Ostatnio edytowane czwartek, 12 grudzień 2019 21:39
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie