Egipt wzywa do "zdecydowanej kolektywnej akcji przeciwko krajom wspierającym terroryzm" Czyli Turcji i Katarowi.

Egipt wzywa do "zdecydowanej kolektywnej akcji przeciwko krajom wspierającym terroryzm" Czyli Turcji i Katarowi.

Prezydent Egiptu wezwał do "zdecydowanej" i "kolektywnej" akcji przeciwko krajom wspierającym terroryzm - nawiązując wyraźnie do Turcji i Katar, podczas forum na rzecz pokoju w Afryce w Asuanie. W konferencji uczestniczą Niger, Czad, Nigeria Senegal USA, Wielka Brytania i Kanada.


Przemawiając na dwudniowym forum na temat pokoju w Afryce w południowym mieście Asuan, Abdel-Fattah el-Sissi powiedział, że konieczne jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w Afryce, a także wysiłki na rzecz walki z grupami bojowników w Egipcie i regionie Sahelu, (który rozciąga się na całą Afrykę na południe od Sahary).
Powinna zostać podjęta zdecydowana reakcja wobec krajów wspierających terroryzm i zbiorowa reakcja na terroryzm, ponieważ grupy terrorystyczne będą mogły walczyć tylko wtedy, gdy otrzymują wsparcie finansowe, wojskowe i moralne” - powiedział.
El-Sissi powiedział także, że w sprawie konfliktu w Libii :„kompleksowe, polityczne rozwiązanie zostanie osiągnięte w nadchodzących miesiącach
Powiedział też, że położy to kres „terrorystycznemu siedlisku, które transferuje bojowników i broń do krajów sąsiednich, w tym Egiptu”.
Egipt rozpoczyna 2 tygodniowe manewry wojskowe z udziałem marynarki wojennej, lotnictwa i sił desantowych.

Libia znajduje się wstanie chaosu od czasu obalenia Muamara al Kaddafiego w 2011 r. Kraj podzielony jest na dwa regiony - wschodni (dawna Cyrenajka) i południowy (dawne Fezzan) kontrolowany jest przez parlament rezydujący w Tobruku i jego armię (LNA).
Na zachodzie - Trypolis i Misrata są kontrolowane przez milicje związane formalnie i nieformalnie z Al Kaidą i Bractwem Muzułmańskim choć teoretycznie rządzi nimi Rząd Jedności Narodowej  - de facto nie kontrolujący nawet własnych budynków rządowych.
W ciągu ostatnich miesięcy w konflikt jawnie zaangażowała się Turcja i niejawnie Katar dostarczając islamistycznym milicjom nowoczesne uzbrojenie - między innymi tureckie wozy pancerne i drony. Cyrenajkę popiera Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
USA porozumiały się z Cyrenajką,  2 tygodnie temu u generała Haftara gościł specjalny wysłannik prezydenta Trumpa. Nieokreślone jest stanowisko Rosji, która będąc sojusznikiem Turcji wspiera ją na arenie międzynarodowej - ale wspiera też rząd w Cyrenajce wysyłając doradców wojskowych (z prywatnych firm z Cypru i słynnej grupy Wagner).
W Unii Europejskiej rząd włoski, w którym była Liga popierał Trypolis ponieważ opłacone przez Włochy milicje zablokowały działalność mafii przemycających migrantów z południa kraju, Francja opowiada się wyraźnie po stronie wschodu: Tobruku i Cyrenajki..
Francja i Włochy nie kryją się ze swoimi intencjami - zarówno obaleniu Kaddafiego jak i późniejszym działaniom politycznym przyświeca podstawowy cel - kontrola nad zasobami libijskiej ropy.

W w wielu punktach kraju działa wciąż Państwo Islamskie oraz lojaliści Kaddafiego skupiający sie (rzekomo) wokół Saifa Kaddafiego (którego widziano w Fezzan, ale jego los jest bliżej nieznany).

Ostatnio edytowane środa, 11 grudzień 2019 18:31
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie