Zamachowiec z Londynu to Usman Khan, wypuszczony na wolność terrorysta związany z Al Kaidą

Zamachowiec z Londynu to Usman Khan, wypuszczony na wolność terrorysta związany z Al Kaidą

Mężczyzna, który zabił dwie osoby w zamachu terrorystycznym w centrum Londynu, został zidentyfikowany jako  28-letni obywatel Wielkiej Brytanii  pochodzenia pakistańskiego - Usman Khan. Dawniej - Al Kaida.


Mężczyzna podejrzany o zabicie dwóch osób w zamachu terrorystycznym na London Bridge to były więzień skazany za przestępstwa terrorystyczne i zwolnionym warunkowo w zeszłym roku.
Khan był jedną z dziewięciu osób uwięzionych w 2012 roku za spisek bombowy na londyńskiej giełdzie i przygotowanie  obozu szkoleniowego dla terrorystów w kontrolowanym przez Pakistan Kaszmirze (Azad Kashmir).

Wszystkie dziewięć osób stwierdziło, że zainspirował ich zabity przywódca Al-Kaidy (Ansar al Sharia)  Anwar al-Awlaqi.
Khan został skazany na pobyt w więzieniu, na co najmniej osiem lat. Do wyroku zaliczono mu okres aresztowania  w 2010 r.,

Sędzia który skazał Khana, Wilce Wilkie, nazwał Khana i jego dwóch wspólników „poważnymi dżihadystami” w grupie i powiedział, że nie należy ich zwalniać, dopóki nie będą już stanowić zagrożenia dla społeczeństwa.

    „Według mnie przestępcy ci pozostaliby, nawet po długim okresie uwięzienia, na tak znaczącym ryzyku, że społeczeństwo nie byłoby odpowiednio chronione poprzez zarządzanie nimi na podstawie licencji w społeczności, z zastrzeżeniem warunków, w odniesieniu do z góry ustalonego data premiery - powiedział sędzia Wilkie w 2012 roku.

Sedzia Wilkie powiedział, że planowany obóz terroru, który Khan chciał prowadzić na ziemi należącej do jego rodziny, szkoliłby  rekrutów, którzy mogliby „powrócić do Wielkiej Brytanii jako przeszkoleni i doświadczeni terroryści zdolni i do przeprowadzania ataków terrorystycznych w tym kraju”.
Spisek został wówczas udaremniony przez tajną policję antyterrorystyczną, zanim ustalono dokładne daty ataków.Mohammed Chowdhury, Shah Rahman, Gurukanth Desai i Abdul Miah przyznali się do winy za udział w przygotowaniach do aktów terroryzmu.
Mężczyźni z Londynu i Cardiff zostali aresztowani w grudniu 2010 roku i zostali postawieni przed sądem przed sądem koronnym w Woolwich.
Wszyscy mężczyźni, którzy są obywatelami brytyjskimi, zostali zainspirowani kazaniami radykalnego ekstremisty i kaznodziei Anwara Al-Awlakiego.
Okazało się, że ci, którzy przyznali się do planowania na giełdzie londyńskiej, chcieli wysłać pięć bomb pocztowych do różnych celów w okresie przed Bożym Narodzeniem w 2010 r. . Chcieli powtórzyć sukces zamachów Lashkar e Taiba z Mombaju. ( Bombaju)

Odręczna lista celów została odkryta w domu jednego z mężczyzn zawierała nazwiska i adresy ówczesnego burmistrza Londynu Borisa Johnsona, dwóch rabinów, ambasady USA i giełdy papierów wartościowych.
Terroryści należeli do różnych grup radykalnych i pozostawali w kontakcie przez Internet, przez telefony komórkowe i podczas specjalnych spotkań, m.in.  w parkach żeby utrudnić inwigilację

Wiedzę o przygotowywaniu zamachów czerpali m.in z magazynu "Inspire" wydawanego przez Al Kaidę
Nowe informacje (30.11)
- Zamachowiec był zaprzyjaźniony  i był studentem charyzmatycznego salafickiego kaznodziei Anjema Choudary również niedawno wypuszczonego na wolność
- Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Londynie

 

 

Ostatnio edytowane piątek, 06 grudzień 2019 10:45
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie