Mazloum Abdi - wolność i niepodległość czy amerykańskie pole naftowe w Syrii ?

Mazloum Abdi - wolność i niepodległość czy amerykańskie pole naftowe w Syrii ?

Po raz kolejny w ciągu dwóch tygodni dowództwo SDF zmienia front.

Po nazwaniu zdradą decyzji Trumpa o wycofaniu wojsk z północnej Syrii i wobec klęski w walkach z opłacanymi przez Turcję najemnikami z "Narodowej Armii Syryjskiej" (SNA) doszło do porozumienia władz Rojavy i ich sil zbrojnych SDF z rządem w Damaszku, W rezultacie porozumienia oddano kluczowe szlaki komunikacyjne i przygraniczne, gęsto zaludnione tereny pod kontrolę armii rządowej.
Po decyzji Trumpa o wycofaniu żołnierzy, a następnie powrocie w celu „zabezpieczenia zasobów ropy” sytuacja wojsk kurdyjskich była niepewna – zostały zmuszone do ucieczki z terytoriów zamieszkałych przez ludność kurdyjską przy granicy z Turcją dalej na południe – gdzie dominuje ludność arabska.
Teraz głównodowodzący Syryjskich Sił Demokratycznych (w których dominuje kurdyjska YPG/YPJ – syryjski klon Partii Pracujących Kurdystanu), generał Mazaloum Abdi poinformował na swoim twitterze, że żołnierze SDF będą pomagali wojskom USA w pilnowaniu infrastruktury w północnej Syrii. W domyśle – infrastruktury naftowej, bo takiej ma chronić nowo przybyły do Syrii kontyngent armii USA. Z całą pewnością nie ułatwi to SDF relacji z rządem w Damaszku, z którym w pewnym momencie Kurdowie będą musieli współistnieć jeśli naturalnie nie zdecydują się na próbę proklamacji niepodległości.

Przed chwilą generał Mazloum Abdi udzielił wywiadu, w którym próbował przedstawić rozmaite aspekty swojego stanowiska, ale nie odniósł się do roli, o której informował w tweecie. Oto główne tezy tego wystąpienia:


 • Liczba syryjskich sił demokratycznych to 100 tys. Żołnierzy - niedopuszczalne jest przyjęcie oferty Baszara, rozwiązanie syryjskich sił demokratycznych i przyłączenie się do jej członków w armii syryjskiej.
  Akceptacja Autonomicznej Administracji Syrii Północnej i Wschodniej oraz ochrona terytoriów przez SDF są warunkiem zawarcia umowy
 • Nasze siły i siły Syryjskiej Rady Wojskowej pomagają armii syryjskiej powstrzymać postęp Turcji w kierunku Tel Tamr. Jeśli Stany Zjednoczone nie nałożą sankcji gospodarczych na Turcję, nie powstrzyma to tureckiej agresji.
 • Zawieszenie broni się nie powiedzie, Turcja nie utrzymała zawieszenia broni dłużej niż godzinę.
 • Wystąpienie prezydenta Syrii nie było pozytywne, było niepełne i niewystarczające do rozwiązania problemu
 • Mamy dwa warunki wstępne do porozumienia z rządem syryjskim: uznanie odrębności samorządu (Rojavy) i SDF jako części systemu obronnego państwa.
 • Przyczyną amerykańskiego powrotu nie jest ropa naftowa, stworzyła ona tylko nową równowagę.
 • Wejście armii syryjskiej do Rojavy ma charakter polityczny Baszar al-Assad chce wrócić do sytuacji sprzed 2011 roku. To jest  nie do przyjęcia. Jeśli chcą znaleźć rozwiązanie, muszą uznać naszą administrację.
 • Ruchy sił USA będą koordynowane z naszymi siłami.
 • SDF nie będzie piątym korpusem, ten korpus istnieje, a nasze siły mogą stanowić nie jeden korpus, ale dwa, jeśli się zgodzimy, nasza liczebność przekracza 100 000 żołnierzy.
 • Apelujemy do wszystkich partii politycznych o dołączenie do SDF.Prezydent Barzani może odegrać rolę we wspieraniu jedności kurdyjskich sił politycznych w Rojavie. Stanowisko rządu regionalnego Kurdystanu było pozytywne.
 • Kurdowie w Syrii mieszkają na swojej ziemi, a każda kurdyjska ziemia nazywa się Kurdystanem
 • Powiedzieliśmy Rosjanom, że nie możemy zaoferować roli obrońcy naszego narodu tym, których nasz naród nie uważa za swoich obrońców.
 • Nasze zastrzeżenia do umowy rosyjsko-tureckiej dotyczą ochrony naszego narodu
 • W Manbij i Tal Rifaat nie ma jednostek SDF i YPG. - Syryjskie Siły Demokratyczne wycofały się 32 km od granicy, zgodziliśmy się z Rosjanami, że nasza ludność nie pozostanie bez ochrony.
 • Prowadzimy ciągłą dyskusję z Rosją, ale nie osiągnęliśmy jeszcze ostatecznego porozumienia. Syryjskie Siły Demokratyczne utrzymały stabilność północno-wschodnich terytoriów Syrii i jest to fundamentalny filar ostatecznego porozumienia z Damaszkiem.
 • Proces eliminacji (kalifa) al-Bagdadiego był wspólną operacją i ani Ameryka nie była w stanie przeprowadzić tej operacji, ani SDF. Był to proces wymagający wywiadu i sił specjalnych oraz wielkiego planowania i staranności.
Ostatnio edytowane czwartek, 07 listopad 2019 11:53
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie