Wiceszef MSZ: Jesteśmy gotowi na bardzo długą wojnę informacyjną z Rosją

Wiceszef MSZ: Jesteśmy gotowi na bardzo długą wojnę informacyjną z Rosją

Jesteśmy gotowi na bardzo długą wojnę informacyjną z Rosją. Ta wojna informacyjna prawdopodobnie obliczona jest na to, żeby w momencie, kiedy za miesiąc mamy rocznicę wyzwolenia Auschwitz, za kolejnych pięć miesięcy mamy zakończenie II wojny światowej, to wtedy kolejne tego rodzaju wypowiedzi będą się pojawiały - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na antenie TVN24.

Odnosząc się do strategii informacyjnej polskich władz, które nie zareagowały natychmiast na wypowiedzi prezydenta Rosji, w których ten przedstawił Polskę jako kraj współopowiedzialny za wybuch II wojny światowej wiceszef MSZ powiedział: "W sytuacji, kiedy oświadczenie Putina ukazało się w wigilię i media globalne rzeczywiście częściowo to podchwyciły w tonie czysto informacyjnym, natomiast potem stopniowo zaczęły pojawiać się relacje już z pewnymi komentarzami, my bardzo precyzyjnie analizowaliśmy w którą stronę ta narracja idzie i początkowo były też takie pomysły, żeby od razu na to zareagować, chociaż są święta, mimo tego. Był taki scenariusz analizowany, ale uznaliśmy, że lepiej będzie zobaczyć jakie działania komunikacyjne będą się odbywały. Też nie będę może zdradzał zbyt dużych szczegółów, ale my trochę zakulisowo staraliśmy się wpłynąć na to czy oddziaływać na pewne ośrodki zagraniczne po to, żeby taka narracja została odpowiednio odebrana".

Z kolei w telewizji Polsat News były prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że "Prezydent Putin znakomicie wyczuł to, że Polska jest dziś osłabiona. Polska jest osamotniona i na zasadzie, że na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą, on też skoczył, też zaatakował dobre imię Polski, wykorzystując fakt, że Polska sama się zmarginalizowała w świecie zachodnim". 

W tym samy programie były premier Leszek Miller komentując odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego na słowa Putina powiedział: "To, co w oświadczeniu premiera jest wyraźnie wyeksponowane, że Stalin był zbrodniarzem, że Polacy pierwsi padali ofiarami eksterminacji, to prawda i trzeba to mówić. Dobrze, że premier to zrobił."

Ostatnio edytowane poniedziałek, 30 grudzień 2019 08:21
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie