Gersdorf: Te osoby łamały konstytucję w sposób znaczący

Gersdorf: Te osoby łamały konstytucję w sposób znaczący

Nie uważam, żeby to były dobre kandydatury na osoby mające piastować funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Osoby, które łamały konstytucję w sposób bardzo znaczący - powiedziała Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku Radia TOK FM.

Prezes Gersdorf zaznaczyła, że nie poszła na zaprzysiężenie nowych sędziów Trybunału, bowiem "jest trzech kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy czekają na objęcie tych funkcji od lat. Pan prezydent nie zaprzysięga ich, natomiast zaprzysięga nowych, mówiąc że nie może nie zaprzysiąc".

Komentując orzeczenie Izby Pracy Sądu Najwyższego, która uznała, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa jest upolityczniona a nowo utworzone Izby w Sądzie nie są sądami stwierdziła, że musi się zastanowić, jak będzie odczytywać ten wyrok. Jak ja będę odczytywać ten wyrok dla mnie, co ja będę robić w tym zakresie. Orzeczenie jest jednoznaczne, ma bardzo duży walor dla wszystkich sądów, ponieważ jest to orzeczenie o wykonaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ma taki walor prawie jak orzeczenie luksemburskie – dodała Małgorzata Gersdorf.

Nie zmienię ustawy i nie wyrzucę tych sędziów po jednym orzeczeniu - mówiła I Prezes Sądu Najwyższego. Nie mam możliwości jak ustawodawca. Ja mogę apelować i robię to od początku do ustawodawcy, żeby zajął się poważnie tą sprawą, ponieważ od dawna Sąd Najwyższy i inne gremia prawnicze kontestowały ustawę o SN w zakresie między innymi kształtowania Izby Dyscyplinarnej i KRS - dodała.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie