Czarzasty: Ludzie, którzy zarabiają więcej, powinni płacić większe podatki

Czarzasty: Ludzie, którzy zarabiają więcej, powinni płacić większe podatki

Każda formacja ma swoje poglądy w tej sprawie. My uważamy, że ludzie, którzy zarabiają więcej, powinny płacić większe podatki, a ludzie, którzy zarabiają mało powinni ich nie płacić w ogóle, stąd kwota wolna od podatku, albo płacić je niskie - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty na antenie radia RMF FM.

Jak wiadomo Lewica złożyła swój własny projekt ustawy likwidującej limit 30-krotności składek na ZUS. Czarzasty przekonywał, że rozwiązanie Lewicy ma plusy. "Po pierwsze, wszystkie pieniądze, które z uwolnienia 30-krotności by wpływały, by szły na system emerytalny a nie na żadną dziurę budżetową - tak jak chciał PiS. Ponadto proponujemy vacatio legis roczne, czyli jest czas też na konsultacje związane z tą ustawą. Chcielibyśmy, żeby te zasady weszły od 1 stycznia 2021 roku (…) po trzecie chcemy najniższej emerytury 1600 zł, teraz wynosi ona 1100 zł, co by wyrównywało emerytury kobiet i mężczyzn" - stwierdził.

Projekt Lewicy zakłada także wprowadzenie tzw. maksymalnej emerytury, która stanowiłaby 6-krotność najniższej pensji. Obecnie wynosiłaby ona około 15.600 złotych. Gospodarz audycji Robert Mazurek zauważył, że Lewica nie chce dawać 15.600 zł, a raczej tym, którzy "odłożyli ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy, większe składki, wy im mówicie "nu, nu, nie damy tyle, ile odłożyliście" (…) wy proponujecie, że zabierzecie ludziom to, co zarobili więcej".

Na tak sformułowany zarzut wicemarszałek odpowiedział lapidarnie, ale szczerze: "Jesteśmy socjaldemokracją. Mamy swój program i twardo go prezentujemy". Z wyliczeń Lewicy wynika, że na wprowadzeniu maksymalnej emerytury straciłoby ok. 150.000 osób, które bez tego limitu miałyby emerytury wyższe.

Ostatnio edytowane czwartek, 21 listopad 2019 11:56
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie