Szymański o przeniesieniu polityki europejskiej do Kancelarii Premiera

Szymański o przeniesieniu polityki europejskiej do Kancelarii Premiera

Dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zostanie w nowym rządzie ministrem do spraw europejskich. To efekt wyodrębnienia ze struktury MSZ i przeniesienia do Kancelarii Premiera polityki europejskiej. 

Utworzenie komórki zajmującej się w KPRM polityką europejską jest bardzo dobrym pomysłem, który wzmocni politykę Polski na forum Unii Europejskiej - stwierdził Szymański w wywiadzie dla radiowej "Trójki". 

W opinii nowego ministra w rządzie PiS "przygniatająca większość uwag, w szczególności ze strony opozycji, jest całkowicie oderwana od rzeczywistości Unii Europejskiej dzisiaj". W rozmowie Szymański przekonywał, że "od 10 lat środek ciężkości podejmowania decyzji, często w sprawach bardzo szczegółowych, przenosi się do Rady Europejskiej, gdzie Polska jest reprezentowana przez premiera".

Bez tej decyzji Polska byłaby jednym krajem w UE, gdzie nie ma bezpośredniego unijnego zaplecza. Jestem zdziwiony, że osoby nawet blisko będące spraw europejskich powtarzają rzeczy, które może miałyby sens 10-15 lat temu (…) Wzmocnienie funkcji koordynacyjnej prezesa Rady Ministrów jest jak najbardziej w porę i jest konieczne - uważa Szymański.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie