Amerykańsko-izraelski zespół naukowców wie, jak zwalczyć COVID-19

Amerykańsko-izraelski zespół naukowców wie, jak zwalczyć COVID-19

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i nowojorskiego Centrum Medycznego Mount Sinai uważają, że mogą sprowadzić zagrożenie wynikające z COVID-19 dla ludzkiego organizmu do poziomu zwykłego przeziębienia. Nowe badania przeprowadzone przez profesora Uniwersytetu Hebrajskiego Ya'acova Nahmiasa i dr Beniamina TenOevera z Synaju ujawniły, że zatwierdzony przez FDA lek Fenofibrat (Tricor) może zmniejszyć zdolność SARS-CoV-2 do reprodukcji, a nawet spowodować jej zanik - donosi The Jerusalem Post.

Nahmias i TenOever przez ostatnie trzy miesiące badali w jaki sposób SARS-CoV-2 wpływa na ludzkie komórki płuc. Stwierdzili, że koronawirus zapobiega rutynowemu spalaniu węglowodanów, w wyniku czego w komórkach płuc gromadzą się duże ilości tłuszczu. Jest to warunek, który wirus musi spełnić, aby się rozmnażać.

Rozumiejąc, w jaki sposób SARS-CoV-2 kontroluje nasz metabolizm, możemy odzyskać kontrolę nad wirusem i pozbawić go zasobów niezbędnych do jego przetrwania - powiedział Nahmias, zauważając, że może to również pomóc wyjaśnić, dlaczego pacjenci z wysokim poziomem cukru i cholesterolu we krwi są często szczególnie narażeni na ryzyko rozwoju COVID-19.

Naukowcy dokonali przeglądu ośmiu już zatwierdzonych leków, które mogą zakłócać zdolność wirusa do reprodukcji. Tricor spowodował, że komórki zaczęły spalać tłuszcz - powiedział Nahmias. Eksperyment został przeprowadzony w badaniach laboratoryjnych w Izraelu i Nowym Jorku i powtórzony kilka razy z różnymi próbkami. Zdaniem prof. Nahmiasa istnieją silne przesłanki wskazujące na to, że eksperyment jest wysoce powtarzalny w innych laboratoriach.

W tej chwili zespół kontynuuje badania na zwierzętach w Nowym Jorku i ma nadzieję na przyspieszenie badań klinicznych zarówno w Izraelu jak i w USA w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ lek co już udowodniono, jest bezpieczny.

Prace naukowców są finansowane są przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, Fundację Nikoh oraz Fundację Sama i Riny Frankel.

 

Ostatnio edytowane sobota, 18 lipiec 2020 11:06
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie