Badania Uniwersytetu Jagiellońskiego: Liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono

Badania Uniwersytetu Jagiellońskiego: Liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie wspólnie z firmą Diagnostyka Sp. z o.o. przeprowadzili badania populacyjne na terenie Krakowa w kierunku obecności we krwi przeciwciał typu IgG specyficznych względem wirusa SARS-CoV-2 z wykorzystaniem metody ELISA. W wyniku tych badań stwierdzili, że liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono – informuje UJ.

Obecność przeciwciał IpG oznacza, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i do pewnego stopnia może być chroniona przed ponownym zakażeniem.

Uczestnikami badania były osoby, które nie zgłaszały objawów choroby układu oddechowego i nie były badane w kierunku zakażenia. Uzyskane wyniki wskazują, że około 2 proc. populacji przeszło już zakażenie.

Sugeruje to, że liczba chorych bezobjawowych jest większa niż sądzono. Daleko jest jednak do stanu, w którym pojawi się w społeczeństwie odporność zbiorowa, hamująca epidemiczne rozprzestrzenianie się wirusa.

Zdaniem krakowskich naukowców wyniki wskazują na konieczność rozpoczęcia podobnych badań w skali kraju, aby monitorować rozprzestrzenienie wirusa w poszczególnych regionach Polski, co umożliwi racjonalne zarządzanie epidemią.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie