Koronawirus. Testy szczepionki z Oxfordu na grupie 500 ochotników

Koronawirus. Testy szczepionki z Oxfordu na grupie 500 ochotników

Napawająca otuchą wiadomość nadeszła z Oxfordu. W nadchodzącym tygodniu duża grupa, ok. 500 ochotników w wieku od 18 do 55 lat zostanie poddana pierwszym testom szczepionki ChAdOx1 nCoV-19 przeciw koronawirusowi– poinformował prof. Adrian Hill, genetyk, szef grupy badawczej Jenner Institute i Oxford Vaccine Group. Szczepionka pomyślnie przeszła badania na zwierzętach w laboratorium Public Health England (PHE) w Porton Down, niedaleko Salisbury.

W wywiadzie dla CNN naukowiec oświadczył, że dotychczasowe prace przebiegają na tyle obiecująco, że już można mówić o 80 proc. skuteczności nowego specyfiku. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie jesienią br. powinno zostać wyprodukowane pierwsze 100 tys. dawek. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale oznacza przełom pracach nad efektywnym antidotum przeciw infekcji Covid-19.

Punktem wyjścia do eksperymentów w Oxfordzie są doświadczenia zgromadzone w czasie opracowywania szczepionki przeciw wirusowi eboli, którego epidemia wciąż tli się w kilku państwach afrykańskich.  

W czasie rozmowy z CNN prof. Hill mówił także o zakrojonych na szeroką skalę planach szybkiego uruchomienia masowej produkcji szczepionki. Ma być wytwarzana w fabrykach w Europie, Indiach, Chinach i USA.

Profesor Hill studiował medycynę w Trinity College Dublin, a następnie doktoryzował się z genetyki populacyjnej na University of Oxford. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Jennera, który koncentruje się na projektowaniu i opracowywaniu szczepionek na choroby zakaźne występujące w krajach rozwijających się, takich jak HIV / AIDS, malaria i gruźlica.

Brytyjski rząd ogłosił przeznaczenie ponad 20 milionów funtów na wsparcie badań prowadzących w Wielkiej Brytanii nad lekami przeciw Covid – 19. Nie podano, jaka cześć tych pieniędzy trafi do zespołu naukowego prof. Hilla z Oxfordu.

Ostatnio edytowane sobota, 18 kwiecień 2020 22:16
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie