Naukowcy ostrzegają. Nowy koronawirus może przetrwać na masce 7 dni!

Naukowcy ostrzegają. Nowy koronawirus może przetrwać na masce 7 dni!

Jak wykazały nowe odkrycia dotyczące stabilności wirusa w różnych warunkach środowiskowych, nowy koronawirus SARS-CoV-2 może być wrażliwy na ekstremalne ciepło i długo utrzymuje się na gładkich powierzchniach, w tym maskach chirurgicznych. 

Zespół z Uniwersytetu w Hong Kongu wykorzystał zakażone kultury tkankowe do inkubacji i badania wirusa. Zbadano również, ile czasu trzeba używać domowych środków dezynfekujących, wybielaczy i mydła, żeby zabić wirusa.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet Microbe. Jest to kolejne z serii badań prowadzonych przez różne zespoły na całym świecie dotyczące wpływu temperatury, a także badań dotyczących czasu przetrwania wirusa na różnych powierzchniach.

Co odkryli naukowcy?

Po zbadaniu wrażliwości na temperaturę naukowcy odkryli, że nowy koronawirus był bardzo stabilny w temperaturze 4 ° C, ale wykazywał wrażliwość na ciepło.

Po 14 dniach w temperaturze 4 ° C wykazano jedynie minimalne zmniejszenie ilości wirusów. W temperaturze pokojowej 22 ° C (i względnej wilgotności powietrza wynoszącej 65 procent) wirus zniknął po 14 dniach.

Zespół odkrył jednak, że wirus został zabity w niecałe pięć minut w temperaturze 70 ° C.

Jeśli chodzi o pozostawanie na powierzchniach, naukowcy odkryli, że wirus miał tendencję do szybszego rozpadu na powierzchniach o fakturze takiej jak papier, drewno lub tkanina.

Badanie wykazało, że wirusa nie można było wykryć na zadrukowanych papierach i bibułkach po trzech godzinach, a na przetworzonym drewnie (takim jak meblowe) oraz na tkaninach zachował się przez dwa dni.

Im gładsze są powierzchnie, tym dłużej wirus na nich przetrwał. Na powierzchniach wygładzanych przez obróbkę, takich jak szkło, nowego koronawirusa można było wykryć przez cztery dni. Na stali nierdzewnej i plastiku pozostał do siedmiu dni.

Ma to ogromne znaczenie dla określenie jaki materiał i do czego powinien być w przyszłości używany. „Uderzające jest to, że wykrywalny poziom zakaźnego wirusa może nadal być obecny na zewnętrznej warstwie maski chirurgicznej w 7 dniu” - czytamy w artykule.

Przetrwanie wirusa na masce powoduje wiele komplikacji w miarę wzrostu liczby przypadków. Ponieważ ludzie noszą maski na nosie, ryzyko zakażenia wzrasta. Większość ludzi stale dotyka masek, przenosząc wirusa na ręce.

Ponadto autorzy odkryli również, że w temperaturze pokojowej 22 ° C zwykłe środki dezynfekujące i wybielacze miały tendencję do niszczenia wirusa w ciągu pięciu minut. Ale użycie mydła do rąk, pomimo inkubacji przez pięć minut, nadal pozostawiało wykrywalne wirusy. Stwierdzono także, że wirus jest stabilny w szerokim zakresie warunków pH.

„Ogólnie rzecz biorąc, SARS-CoV-2 może być bardzo stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest również podatny na standardowe metody dezynfekcji”, powiedzieli autorzy.

Tutaj znajdziesz cały artykuł w magazynie The Lancet 

Ostatnio edytowane wtorek, 07 kwiecień 2020 15:57
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie