Uboczny efekt koronawirusa. Mniej "hałasu sejsmicznego"

Uboczny efekt koronawirusa. Mniej "hałasu sejsmicznego"

Sejsmologowie zadziwili świat. Wykryli – jak informuje strona CNN International - że wielkie miasta… ucichły. Zauważyli, że znane od niemal 2000 lat sejsmografy rejestrują wyraźnie mniej tzw. hałasu sejsmicznego, co oznacza osłabienie wibracji skorupy ziemskiej w wielkich skupiskach ludzi.

Powód tego zjawiska – twierdzą sejsmolodzy - nie może być inny, niż zmniejszenie aktywności gospodarczej i społecznej, wywołane ograniczeniami i nakazami wydanymi przez władze, starające się ograniczyć skutki szalejącej pandemii koronawirusa.

Walcząc z nią, władze wydały nakazy pozostawania w domu; gwałtownie w związku z tym spadła aktywności gospodarcza, hałas, natężenie ruchu na ulicach i szosach, zwolnił rytm codziennej krzątaniny dziesiątków milionów ludzi. Efekty są widoczne w zapisach sejsmografów. Osłabła presja na górne warstwy powierzchni Ziemi wywierana przez ludzi i cywilizację skoncentrowaną w wielkich metropoliach.

Szczególnie gwałtowny spadek wibracji skorupy ziemskiej odnotowały sejsmografy California Institute of Technology w Los Angeles. Odnotowywany w Brukseli hałas sejsmiczny jest o połowę mniejszy. Nagle ożyła, zbudowana 100 lat temu miejska stacja sejsmologiczna, od lat bezużyteczna z powodu zakłócania wyników przez miasto. Teraz operatorzy stacji wykrywają te same mikrozdarzenia sejsmiczne, które rejestrują super wrażliwe urządzenia wprowadzane głęboko pod ziemię.

Na opublikowanych na Twitterze wykresach wykonanych np. przez Paule Koelemeijer widać zmiany, jakie po decyzjach rządu zaszły w zachodnim Londynie po zamknięciu szkół i barów, restauracji, placówek kulturalnych, zawieszeniu imprez rozrywkowych.

Pomiary zmiany ilości i natężenie wibracji skorupy ziemskiej w obszarach wielkich miast mogą mieć praktyczne zastosowanie w walce z zagrożeniami, nie tylko, o skali porównywalnej z wirusem Covid- 19.

- W przyszłości dane sejsmologiczne - powiedział Raphael De Plaen, doktorant na Universidad Nacional Autónoma de México - mogą być wykorzystane przez decydentów do stwierdzenia, czy ludzie wyznaczonym obszarze przestrzegają zasad ustalonych przez władze, czy ograniczenia i nakazy są skuteczne i ustalania, gdzie nie dają pożądanych rezultatów.

Sejsmograf został wynaleziony w Chinach, w roku 132 n.e. przez Czang Heng (Zhang Heng), znakomitego matematyka, astronoma i geografa.

Najbardziej zwariowanym futurystom nie śniło się nawet, że koronawirus, także pochodzący z Chin może uczynić z sejsmografu instrument pomocny, w iście orwellowskiej kontroli wszystkiego i wszystkich. (dart)

 

Ostatnio edytowane poniedziałek, 06 kwiecień 2020 06:44
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie