Amerykańsko-izraelski zespół naukowców wie, jak zwalczyć COVID-19

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i nowojorskiego Centrum Medycznego Mount Sinai uważają, że mogą sprowadzić zagrożenie wynikające z COVID-19 dla ludzkiego organizmu do poziomu zwykłego przeziębienia. Nowe badania przeprowadzone przez profesora Uniwersytetu Hebrajskiego Ya'acova Nahmiasa i dr Beniamina TenOevera z Synaju ujawniły, że zatwierdzony przez FDA lek Fenofibrat (Tricor) może zmniejszyć zdolność SARS-CoV-2 do reprodukcji, a nawet spowodować jej zanik - donosi The Jerusalem Post.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...

Badania Uniwersytetu Jagiellońskiego: Liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie wspólnie z firmą Diagnostyka Sp. z o.o. przeprowadzili badania populacyjne na terenie Krakowa w kierunku obecności we krwi przeciwciał typu IgG specyficznych względem wirusa SARS-CoV-2 z wykorzystaniem metody ELISA. W wyniku tych badań stwierdzili, że liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono – informuje UJ.

Obecność przeciwciał IpG oznacza, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i do pewnego stopnia może być chroniona przed ponownym zakażeniem.

Uczestnikami badania były osoby, które nie zgłaszały objawów choroby układu oddechowego i nie były badane w kierunku zakażenia. Uzyskane wyniki wskazują, że około 2 proc. populacji przeszło już zakażenie.

Sugeruje to, że liczba chorych bezobjawowych jest większa niż sądzono. Daleko jest jednak do stanu, w którym pojawi się w społeczeństwie odporność zbiorowa, hamująca epidemiczne rozprzestrzenianie się wirusa.

Zdaniem krakowskich naukowców wyniki wskazują na konieczność rozpoczęcia podobnych badań w skali kraju, aby monitorować rozprzestrzenienie wirusa w poszczególnych regionach Polski, co umożliwi racjonalne zarządzanie epidemią.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...

Koronawirus. Testy szczepionki z Oxfordu na grupie 500 ochotników

Napawająca otuchą wiadomość nadeszła z Oxfordu. W nadchodzącym tygodniu duża grupa, ok. 500 ochotników w wieku od 18 do 55 lat zostanie poddana pierwszym testom szczepionki ChAdOx1 nCoV-19 przeciw koronawirusowi– poinformował prof. Adrian Hill, genetyk, szef grupy badawczej Jenner Institute i Oxford Vaccine Group. Szczepionka pomyślnie przeszła badania na zwierzętach w laboratorium Public Health England (PHE) w Porton Down, niedaleko Salisbury.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...

Komitet Nauk Prawnych PAN apeluje do władz o przestrzeganie Konstytucji w obliczu pandemii

Walka z koronawirusem SARS-CoV-2 to wyzwanie dla społeczeństw i rządów. „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewidziała stosowne nadzwyczajne instrumenty, jednak organy państwa z nich nie korzystają” – twierdzi Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w swoim stanowisku i wzywa do niezwłocznego doprowadzenia do zgodności działań organów państwa z ustawą zasadniczą.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...

Uboczny efekt koronawirusa. Mniej "hałasu sejsmicznego"

Sejsmologowie zadziwili świat. Wykryli – jak informuje strona CNN International - że wielkie miasta… ucichły. Zauważyli, że znane od niemal 2000 lat sejsmografy rejestrują wyraźnie mniej tzw. hałasu sejsmicznego, co oznacza osłabienie wibracji skorupy ziemskiej w wielkich skupiskach ludzi.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...

Naukowcy alarmują. Oceany najcieplejsze w historii ludzkości

W 2019 roku oceany były najcieplejsze w historii ludzkości. W ciągu ostatnich 25 lat ciepło oddawane do oceanów świata było równe ciepłu, jakie wyzwoliłoby 3,6 mln bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Takie wyniki przynoszą ostatnie badania Chińskiej Akademii Nauk wspartej przez zespół 14 naukowców z 11 instytutów na całym świecie.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie