Egipt chce powstrzymać desant tureckich wojsk w Libii

Egipt chce powstrzymać desant tureckich wojsk w Libii
Egipt ogłosił, że 8 stycznia zorganizuje spotkanie z czterema europejskimi krajami śródziemnomorskimi na temat rozwoju sytuacji w sąsiedniej Libii po tym, jak Turcja rozpoczęła rozmieszczanie wojsk w tym północnoafrykańskim kraju. W rozmowach, które odbędą się w Kairze, wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych Francji, Włoch, Grecji i Cypru - poinformował minister spraw zagranicznych Egiptu.

Ministrowie mają rozmawiać o wydarzeniach w Libii i "sposobach przeforsowania wysiłków na rzecz osiągnięcia kompleksowego porozumienia między rywalizującymi tam administracjami" - poinformował egipski rząd w oświadczeniu.
 
Przypomnijmy, że Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja wspierają generała Chalifę Haftara, który od kilku miesięcy prowadzi ofensywę, mającą na celu przejęcie Trypolisu z rąk uznanego przez ONZ rządu porozumienia narodowego (GNA).
 
Wczoraj (5 stycznia) prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że w odpowiedzi na prośbę o wsparcie wojskowe, rozpoczął się transport żołnierzy tureckich do Libii, w celu utrzymania rządu GNA.
 
Kair natomiast uważa interwencję wojskową w Libii za "kwestię egipskiego bezpieczeństwa narodowego" i zobowiązał się do uniemożliwienia działań, które zmierzają do przejęcia przez Turcję "kontroli" nad Libią.

Egipt uznał również umowy morskie i wojskowe podpisane w listopadzie między Ankarą a Trypolisem za "nielegalne".
 
Stosunki między Egiptem i Turcją są napięte, od czasu kiedy prezydent Abdel Fattah al-Sisi doprowadził w 2013 roku do wojskowego obalenia islamskiego prezydenta Mohameda Morsiego, którego popierała Ankara.
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie